Geri Dön

Corona virüs nedeniyle belediyelerden ihale iptalleri

İstanbul'da çeşitli kamu kurumlarına ait birçok ihale corona virüs salgın hastalığı nedeniyle iptal edildi. İptal edilen ihalelerin 5’i Kartal Belediyesi’ne ait. Kadıköy Belediyesi ise Nisan ayında yapılması planlanan tamir, yenileme, asfalt gibi ihaleleri iptal ederek, bütçesini yeni tip corona virüsün yayılımını önlemek amacıyla yaptığı hizmetlere ayırdığını açıkladı

Corona virüs nedeniyle belediyelerden ihale iptalleri

Corona virüs salgını, kamu kurumlarının daha önce programladığı ve ilan ettiği ihalelerin yapılmasını da etkiliyor. İstanbul’un ilçe belediyelerinden Kartal, Kadıköy, Pendik, Eyüpsultan, Beylikdüzü, Şişli, Ataşehir ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı Beyoğlu Öğretmen Evi ve Akşam Sanat Okulu, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.(Türk Eximbank A.Ş.), TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’ne ait birçok ihale corona virüs nedeniyle iptal edildi.

Belediyelerin iptal ihaleleri

Kartal Belediyesi’nin iptal ettiği 5 ihale şunlar: “Yazıcı ve Fotokopi Makinesi Alımı”, “Çim Biçimi ve Ağaç Budama Bakım Hizmeti”, “2020 Yılı Ramazan Ayı İftar ve Sahur Yemeği Hizmet alımı”, “Hazır Beton Alımı”, “Ahşap Malzeme Alımı”.

Pendik Belediyesi “Tatlı Alımı” ve “2020 Yılı Ramazan Ayı Etkinlikleri Organizasyonu” ihalelerini, “Covid 19 önlemleri sebebiyle” diyerek iptal etti.

Eyüpsultan Belediyesi “2020 Yılı Ramazan Ayı Etkinlikleri Hizmet Alımı İşi” ihalesini şu gerekçeyle iptal etti: “ Ülkemizde devam eden Covid-19 Korona virüsü salgını nedeniyle hükümetin aldığı tedbirler doğrultusunda ülke genelinde tüm etkinlik ve organizasyonların iptal edilmesi sebebiyle ihalenin iptaline karar verilmiştir.”

Beylikdüzü Belediyesi, “İhtiyaç Sahibi Ailelerin Çocuklarına Bayram Kıyafeti Alı” ihalesini, “Ülkemizde ve tüm dünyada yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid19 genel salgın hastalığının önüne geçmek amaçlı olarak” gerekçesiyle iptal etti.

Şişli Belediyesi, “İnşaat Çalışmalarında Kullanılmak Üzere 2020 Yılı Yazlık-Kışlık Giyim” alımı ihalesini coronavirüs nedeniyle iptal etti. İptal gerekçesinde şöyle denildi:

“COVID-19 salgını nedeniyle rekabet koşullarının oluşamayacağından dolayı ihale iptal edilmiştir.”

Ataşehir Belediyesi “Asfalt Kaplama Yapım İşi” ihalesini iptal gerekçesinde şöyle dedi:

“Son dönemde yaygın olan corona virüs (covid-19) salgını nedeniyle dünya çapında ve ülkemizde vaka ve vefat oranları artmakta, dolayısıyla zor günler yaşanmaktadır. Covid-19 virüsünün en çok yayılma alanının birebir yakın insan teması olduğu konunun uzmanları tarafından belirtilmektedir. Bu salgın hastalığın ne kadar süreceği, etkisinin azalıp azalmayacağı gibi konular halen belirsizliğini korumaktadır. Yukarıda anlatılanlar nedeniyle ihalenin 4734 sayılı kanunun 40. maddesine istinaden ihale yetkilisince iptal edilmiştir.”

KADIKÖY’DEN İHALEYE DEĞİL VİRÜSLE MÜCADELEYE BÜTÇE

Kadıköy Belediyesi Nisan ayında yapılması planlanan tamir, yenileme, asfalt gibi ihaleleri iptal ederek, bütçesini yeni tip koronavirüsün yayılımını önlemek amacıyla yaptığı hizmetlere ayırdığını açıkladı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ‘Şu anda çok zor ve öngörülemez bir dönemden geçiyoruz. Bizim önceliğimiz yurttaşımızdır. Bu nedenle daha önceden duyurusuna çıkılan, ancak şu kritik dönemde elzem olmayan ihaleleri iptal kararı aldık’ diye konuştu.

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; ‘Fen İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen 03.04.2020 tarihli 2020/131061 ihale kayıt numaralı “2020 Kadıköy İlçesi Yol, Kaldırım, Yağmur Suyu Kanalı, Tamir Bakım Onarım ve Yenileme İşi”; 06.04.2020 tarihli 2020/129526 ihale kayıt numaralı “Kadıköy Belediyesi Hizmet Binaları ve Kamu Binalarında Tadilat ve Onarım İnşaatı”; 07.04.2020 tarihli ve 2020/134614 ihale kayıt numaralı “Kadıköy İlçesi 2020 Yılı Plent Altı Asfalt ve Emülsiyon Alımı” ihaleleri, ayrılan ödeneklerde Koronavirüs sebepli öngörülemeyen değişiklikler olabileceğinden iptal edilmiştir’’.

KADIKÖY BELEDİYE BAŞKANI ODABAŞI: ÖNCELİK YURTTAŞ, İHALE DEĞİL
İhale iptallerine yönelik açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı,‘Şu anda çok zor ve öngörülemez bir dönemden geçiyoruz. Biz ilçe belediyesi olarak Kadıköylülerin kendilerini güvende hissetmeleri, yalnız olmadıklarını göstermek için çalışıyoruz. Özellikle sokağa çıkmaları kısıtlanan yaş almış komşularımızın ihtiyaçlarını karşılamaya, onlara sıcak yemek hizmeti vermeye başladık. Zor durumda olan, bize ihtiyacı olan herkese yetişmeye çalışıyoruz. Bizim önceliğimiz yurttaşımızdır. Bu nedenle daha önceden duyurusuna çıkılan, ancak şu kritik dönemde elzem olmayan ihaleleri iptal kararı aldık. Bu zorlu günler geçtikten sonra aradaki farkı da hızlıca kapatarak bütün hizmetlerimizi eksiksiz sağlamaya devam edeceğiz’ dedi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, “35 Kalem Temizlik Sarf Malzemesi ve Ekipmanları” alımı ile “Sistem ve Network Bakım ve Destek” hizmet alım ihalelerini iptal etti. Her iki ihale de aynı gerekçeyle iptal edildi: “Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ihale esnasında oluşabilecek salgın tehdidini önlemek için ihale iptal edilmiştir.”

Milli Eğitim Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Beyoğlu Öğretmen Evi ve Akşam Sanat Okulu, “28 Kişilik Personel” hizmet alım ihalesini, “Dışsal Zorlayıcı Sebep (Covid-19) Nedeniyle belirsizliğin ortaya çıkması” gerekçesiyle iptal etti.

TCDD

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü, “Köprü ve Menfezlerin Güçlendirilmesi ve İlave İmalatların Yapılması İşleri” ihalesini iptal etti. İptal gerekçesinde şöyle denildi:

“Korona Virüs Sebebiyle Cumhurbaşkanlığımız Tarafından Alınan Tedbirler ve Seyahat Kısıtlamaları Kapsamında Yeterli Rekabet Koşullarının Oluşmadığı Nedenleriyle İhale İptal edilmiştir”.

Türk Eximbank A.Ş.

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.(Türk Eximbank A.Ş.), “Personel Taşımacılığı Servis Hizmeti Alımı” adı altında açtığı ihaleyi iptal etti. İptal gerekçesinde, “Koronavirüs (2019-nCov) salgını tedbirleri çerçevesinde ihalenin E-İhale olarak yapılması için iptal edilmiştir” denildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 27 Mayıs'ın anlamı Demokrasi ve Özgürlükler Adası'yla değişecekDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 27 Mayıs'ın anlamının, gün içinde açılışı yapılan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'yla değişeceğini belirterek, adanın ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber