Geri Dön

Coronaya karşı 100 AVM kapandı

Corona virüs salgını nedeniyle mağazalardan sonra alışveriş merkezleri de geçici olarak kapanıyor. Resmi bir karar alınmamakla beraber başta İstanbul olmak üzere pek çok şehirde AVM’ler süpermarket, hijyenik ürün satan mağaza ve eczaneleri açık bırakarak kapandıklarını duyuruyor. Türkiye genelinde 436 AVM bulunuyor. AVM’lerin bir kısmı kapatma konusunda kararsız kalırken ilerleyen günlerde kapatma kararı alan AVM sayısının artması bekleniyor.

Coronaya karşı 100 AVM kapandı
HANİFE BAŞ

İstanbul’da Citys Nişantaşı, Akbatı, Akasya, Akmerkez, Cevahir kapattığını duyurdu. Rönesans Gayrimenkul Yatırım’a bağlı Optimum, Kozzy, Hiltown ve Piazza alışveriş merkezleri de yarından itibaren geçici olarak kapalı olacak. Fiba Grubu da Konya, Adana, İstanbul ve Gaziantep’teki M1 AVM’lerini kapattığını duyurdu. Esas Gayrimenkul Adana, Zonguldak, Çanakkale, Balıkesir, Kocaeli, Bolu ve Kırklareli’deki 7 AVM’sini kapattı.

Yapılan açıklamalarda, AVM’lerde 12:00-20:00 arasında temel ihtiyaçlar için sadece market ve eczanelerin açık kalacağını belirtildi.

ÜÇ HAFTA KAPALI

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’lerin kapatılması tavsiyesinde bulundukları belirterek, “AVM’ler kendi kararıyla kapatıyor. Bugün Türkiye genelinde 100’dan fazla AVM kapattı. Bu sayının ilerleyen günlerde daha artması bekleniyor. AVM’lerin kapalı olma süresi 3 hafta olarak düşünülüyor. Halk sağlığını önemsiyoruz” dedi.

KAPALI OLAN SÜREDE KİRA ALINMAYACAK

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), corona virüs salgınıyla mücadelede ekonomik istikrara destek vereceklerini bildirdi. TAMPF’dan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Federasyonumuz bünyesindeki alışveriş merkezlerimiz, perakendecilerimizin kapalı kaldığı dönem boyunca kapanan işletmelere kira faturası düzenlenmemesi ve kira alınmaması yoluyla destek olacaklarını belirtmişlerdir. Perakende işletmelerimiz ise önceliğin çalışanların iş kaybına uğramaması olduğunu ifade etmişlerdir."

Taksi şoförü, aracında unutulan 60 bin TL'yi sahibine teslim ettiİzmir'in Bayraklı ilçesinde taksicilik yapan Tarık Mum (48) şoförlük yaptığı taksiye binen M.K., tarafından araçta unutulan 60 bin lirayı sahibine teslim etti. Yaptığının karşılığında M.K.'dan 31 lira bahşiş alan Mum, "Kendisi yarım ağızla teşekkür etti. Parayı almak aklımın ucundan bile geçmedi. Değil 60 bin lira 60 milyon da olsa parayı yine gider sahibine teslim ederdim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber