Geri Dön
EkonomiCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Varlık Fonu Başkanı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Varlık Fonu Başkanı açıklaması

Varlık Fonu Başkanı Bostan'ın görevden alınmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Varlık Fonu'nda hedeflenen, arzulanan bir süreç olmadı.Gelişmeleri gördük, böyle yürümeyeceğine karar verdik. Sayın Başbakan  da bu konuda adımını attı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Varlık Fonu Başkanı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan görevden alınmasıyla ilgili soruya Erdoğan şu yanıtı verdi: "Varlık Fonu'nda hedeflenen, arzulanan bir süreç olmadı. Bu olmayınca sayın Başbakan, Varlık Fonu ona bağlıdır. Cumhurbaşkanı olarak benimle herhangi bir bağlantısı yoktur ama biz bunları istişaretisini yaparak bu konuda kararımızı alırız. Gelişmeleri gördük, böyle yürümeyeceğine karar verdik. Sayın Başbakan da bu konuda adımını attı, hayırlı olsun diyeceğiz. Varlık Fonu'nu bizim yeniden bir reorganize etmemiz şart. Kazakistan dönüşü o adımları atacağız"

DÜN AKŞAM GÖREVDEN ALINDI

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan dün görevinden alındı. Bostan'ın yerine, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Himmet Karadağ'ın vekaleten atandı. Başbakanlığa bağlı olan Türkiye Varlık Fonu, önemli kamu varlıklarında değer artışı sağlayarak ekonomik büyümeye katkıda bulunmak, katılım finansmanına uygun varlıkların gelişmesine destek olmak, sermaye piyasalarının araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, Türkiye’ye daha fazla yatırımcı ilgisini çekmek ve yeni yatırımlar için sermaye sağlamak, stratejik önem arz eden sektörlerin gelişmesine ve büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek amacıyla Ağustos 2016'da kurulmuştu.Türkiye Varlık Fonu'nun Yönetim Kurulu, Mehmet Bostan, Himmet Karadağ, Kerem Alkin, Yiğit Bulut ve Oral Erdoğan'dan oluşuyordu.