Ekonomi Dijital vergi asistanı GİBİ

Dijital vergi asistanı GİBİ

05.09.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yapay zekalı dijital vergi asistanı “GİBİ”yi hizmete sundu.

Dijital vergi asistanı GİBİ

Başkanlığın “http://gib.gov.tr” internet sayfasından ulaşılan GİBİ, 7 gün 24 saat mükelleflerin sorularına yanıt verecek. Hem mevzuatla ilgili genel sorulara hem de mükelleflerin özel durumlarıyla ilgili bilgileri girerek merak ettiklerine yanıt verebilen GİBİ’nin yapay zeka destekli makine öğrenmesiyle çalıştığı belirtildi.

Haberin Devamı

GİBİ, motorlu taşıtlar vergisi, konut vergisi, pasaport ve yurt dışı çıkış harcı ya da cep telefonu IMEI işlemleri gibi vatandaşların günlük hayatına dair birçok konudaki sorulara yanıt veriyor. Bu kapsamda GİBİ’ye, “araba vergisi”, “araç pulu”, gibi genel ifadeler yazmak yeterli oluyor. Uygulama, vatandaşın bilgi edinmek istediği konuyu algılayarak, anında bilgilendirmede bulunuyor.

GİBİ, mükellefiyet yazısı talebi, damga vergisi beyanı, haciz sorgulama, Kovid-19 tedbirlerine uyulmaması nedeniyle tahsil edilen idari para cezalarının iadesi, araç kasko değerleri, veraset işlemleri, haksız fiyat artışı ihbarı, trafik para cezası işlemleri, borç durum yazısı gibi çok sayıda konudaki soruları da yanıtlıyor.

Haberin Devamı

Uygulama, daha detaylı vergi konularında da hizmet sağlıyor. Örneğin, 150 metrekare altındaki veya üstündeki bir konutun satışında KDV oranının yüzde kaç olacağı veya ikinci el bir taşıtın galeriden ya da kullanıcıdan alımında ne kadarlık KDV oranı uygulanacağı gibi detaylı sorulara da yanıt veriyor.