Geri Dön
EkonomiE-Fatura Mükellefi Ne Demek? E-Fatura Mükellefi Nasıl Olunur?

E-Fatura Mükellefi Ne Demek? E-Fatura Mükellefi Nasıl Olunur?

E-fatura birçok işletme ve firma tarafından merak edilen konulardan briidir. Özellikle kullanım anlamı bakımından önem taşıyan konular arasındadır. Bu bakımdan e-fatura ne demek öğrenebilir ve buna göre kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sizin için e-Fatura mükellefi ne demek? E-Fatura mükellefi nasıl olunur tüm detaylarıyla derledik.

E-Fatura Mükellefi Ne Demek? E-Fatura Mükellefi Nasıl Olunur?


Tüm kanunlar kapsamında e-fatura kullanması gereken kişilere ya da kurumlara e-Fatura mükellefi denmektedir ve e-Fatura kullanmaları gerekmektedir.

e-Fatura Mükellefi Ne Demek?

E-Fatura mükellefi, e-fatura kullanması gereken kişiler ya da kurumlar anlamına gelmektedir. E-fatura mükellefi olma koşulları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmektedir ve açıklanmaktadır. Bu anlamda fatura kesmesi gereken kişi ya da kurumlar e-Fatura mükellefi olarak adlandırılmaktadır.

E-Fatura kullanması gerekirken e-Faturaya geçmemiş olan kişi ya da kurumlara birtakım cezalar uygulanmaktadır. 2017 senesi sonra brüt olarak satışı 10 milyon TL ve üzeri olan firmaların e-Fatura mükellefi olması gerekir. Bu rakam internet satışı yapan firmalar için 5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

E-Fatura Mükellefi Nasıl Olunur?

E-Fatura mükellefi olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezine mali mühür başvurusu yapılır ve elektronik fatura başvurusu bu şekilde imzalanır. Sonrasında kişiler ya da firmalar efatura.gov.tr internet adresinde e-Fatura başvurusu yaparlar. Bu şekilde kişiler ya da firmalar e-Fatura mükellefi olurlar ve e-Fatura kesmeye başlarlar. Bir firmanın e-Fatura mükellefi olup olmadığını efatura.gov.tr adresinden kayıtlı mükellefler kısmına girerek listeden kontrol edip bulmak mümkündür.