Geri Dön

Egeyapı, Kartal’da Suudilerle hasılat paylaşımı yapacak

Türkiye’de arsa yatırımları bulunan Suudi Arabistan kökenli Al-Qemam ile Egeyapı Group, Kartal’daki yeni projede hasılat paylaşımı yapıyor. Pega Kartal adındaki proje 80 milyon liralık yatırımla hayata geçiriliyor

Egeyapı, Kartal’da Suudilerle hasılat paylaşımı yapacak


Egeyapı Group, Suudi Arabistan merkezli Al-Qemam şirketiyle birlikte Pega Kartal projesini satışa çıkardı. İlk defa yabancı bir yatırımcı ile Kartal bölgesindeki 4’ncü projesini hayata geçiren Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, bu yatırımın son yıllarda sıkça konuşulan yabancı fonların Türkiye’deki yatırımının somut bir göstergesi olarak önem taşıdığını söyledi.
Batışehir, İz Tower ve İz Park gibi projeleri hayat geçiren EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, Türkiye’nin, son yıllarda yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrarla yabancı yatırımcıların ilgi alanına girdiğini belirterek, “Körfezli yatırımcılar, büyüyen ve gelişen Türkiye’deki fırsatları görmeye ve ülkemize yatırıma gelmeye başlıyorlar. Ancak hayata geçen yatırımların sayısının hâlâ istenilen düzeyde olmadığını düşünürsek Pega Kartal projesiyle Körfez sermayesinin ortağı olduğu ilk projelerden birini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

80 milyon TL’lik yatırım
Pega Kartal projesinde daha çok küçük alanlarda kompakt bir yaşam imkânı sunan rezidans konseptine yeni bir bakış açısı getirdiklerini vurgulayan Kabadayı, toplam 40 bin metrekare inşaat alanı bulunan ve 80 milyon lira yatırımla hayata geçirilen projede 200 adet konuttan oluşan 32 katlı rezidans ile 28 home – ofis ve 11 mağazadan oluşan 5 katlı ofis bloğu yapacaklarını belirtti.
Kabadayı, Marmara Denizi ve Adalar manzarasını gören projenin 1+1’den 4+1 ve dubleks dairelere kadar farklı tiplerden oluştuğunu ifade ederek, projenin ofis kısmında ise iş dünyasına yedi farklı tipte üniteler sunacaklarını söyledi. Kabadayı, projenin ruhsatını 2013’ten önce almaları nedeniyle de KDV’nin yüzde 1 olduğunu ifade etti.
Kabadayı, bu yatırımın bir başlangıç olduğuna işaret ederek, Al-Qemam Holding ile başka projelerde de yol alacaklarını ve 2 proje üzerinde çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Arsaya ağırlık veriyor
Suudi Arabistan, Dubai ve Katar’da inşaat malzemeleri olmak üzere enerji ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren Al-Qemam şirketinin Türkiye CEO’su olan İbrahim Maasfeh, şimdiye kadar İstanbul ve Antalya’da arsa yatırımları yaptıklarını açıkladı. Türkiye’de 110 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini ve buna her yıl 30-40 milyon dolar daha eklemeyi planladıklarını anlatan İbrahim Maasfeh, şunları söyledi: “İstanbul’da 5, Antalya’da 2 arsa satın aldık. Kartal’daki arsamızda hasılat paylaşım modeliyle Ege Yapı ile birlikte yol alıyoruz. Bunun yanı sıra Bahçeşehir’de 200 dönüm, Kurtköy’de ve Tuzla’da 28’er dönüm, Osmanbey’de ise 1000 metrekare arsa satın aldık. Bahçeşehir’de karma bir proje yapacağız. Bunun için farklı inşaat firmalarıyla görüşüyoruz.”

Engelli dostu bina
Projenin mimarı Bünyamin Derman ise, projeyi birbiri üstüne oturmuş parçalar gibi tasarladıklarını anlatarak, “Bina çevresini de olumlu etkileyecek özellikler taşıyor. Sade ama iddialı bir proje yapmaya çalıştık. Hem çevreci hem de engelli dostu bir bina yapıyoruz. Mümkün olduğu kadar doğal malzemeler kullandık” dedi.

Proje yüzde 1 peşinat imkanı veriyor
Egeyapı Group Genel Müdür Yardımcısı Murat Aksoy, projedeki konutların ortalama metrekaresinin 3 bin lira olarak belirlendiğini anlatarak, şu bilgileri verdi: “En düşük evin satışı 212 bin en pahalı evin fiyatı ise 1 milyon 173 bin liraya kadar çıkıyor. Ev ve ofis yatırımı yapacak kişilere 4 farklı ödeme alternatifi sunuluyor. Alternatiflerden biri evin bedelinin yüzde 1’nin peşin ödenmesi üzerine kuruluyor. Geri kalan yüzde 24’lük peşinat 2015’e öteleniyor. Evin değerinin yüzde 75’i için ise banka kredisi kullanılabiliyor.”

Dönüşüm için 15 milyon liralık kira yardımı

Türkiye genelinde 6,5 milyon binanın yıkılıp yeniden yapılacağı kentsel dönüşüm kapsamında Esenler, Beyoğlu, Kartal ve Şanlıurfa’da bulunan hak sahiplerine 15 milyon 500 bin kira yardımı yapıldı.
İlk kira yardımı Esenler’de iki ayrı riskli alanda yürütülen dönüşüm çalışmaları için verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mülk sahiplerine verilmek üzere Esenler Belediyesi’ne 10 milyon lira kaynak aktarımında bulundu. Böylece Esenlerde yaklaşık 5 bin 430 bin nüfusa 18 ay boyunca 600 lira kira yardımı yapıldı.
Kartal Belediyesi’nde kendi istekleri ile evlerinin riskli olduğunu tespit ettiren Kartal’daki Tüm Emek İş Sitesi’nin 7 bloğunda oturan 292 hak sahibine kira yardımı ve bir defaya mahsus kiracıların taşınma parasının ödenmesi için Bakanlık, Kartal Belediyesi’ne de 3 milyon lira kaynak aktardı.

1200 TL taşınma parası
18 ay boyunca 600 lira ödenecek kira yardımının ilk 5 aylık kısmı yönetmelik gereğince peşin ödendi. Kalan kısımlar ise 13 ay boyunca 600 lira olarak mülk sahiplerinin banka hesaplarına aktarılacak. Bakanlık aynı zamanda, kiracıların bir defaya mahsus olmak üzere 1200 lira taşınma parasını ödedi.
Bakanlık ayrıca, Beyoğlu Belediyesi’nde yürütülen dönüşüm çalışmaları kapsamında 87 bina için 2 milyon 500 bin lira kaynak aktarımında da bulundu.

Şanlıurfa’ya destek
Şanlıurfa’daki bir binanın yıkılma tehlikesi konusunda çıkan haberler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, binayı boşaltan mülk sahiplerine 18 ay boyunca 600 lira kira yardımı yapılması talimatı yerine getirildi. Şubat ayında mülk sahiplerine 600 liralık yardım yapıldı.

Pekdemir, ‘Evimiz Kocaeli’ projesini görücüye çıkardı

Pekdemir İnşaat’ın 936 konutluk projesi Evimiz Kocaeli’nin satışına başlandı. Projede ilk etapta 360 konutun satışı yapılacak. 91 metrekarelik 2+1 konutların 79 bin liradan başlayan lansmana özel fiyatlarıyla satışa sunulduğu proje, 150 milyon liralık yatırım bedeline sahip.
Projenin Kocaeli’nin Başiskele bölgesinde hayata geçirileceğini ifade eden Pekdemir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sami Pekdemir, 1944 yılında babası İsmail Pekdemir tarafından kurulan Pekdemir İnşaat’ın bugüne kadar pek çoğu Kocaeli’de olmak üzere, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bilecik gibi kentlerde konut, resmi binalar, okullar, ticari binalar, gölet, dere ıslahı, köprü, restorasyon, iskele gibi farklı projeler gerçekleştirdiğini söyledi.

Yatırımcıyı çekecek
Sami Pekdemir, “Birçok aileyi ev sahibi yapacak olmaktan mutluyuz. Yılların birikimi üzerinde yükselen ve 70. yıl gurur projemiz olarak tanımladığımız Evimiz Kocaeli projesinin, Kocaeli’ne ve bölge halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Projenin satış kampanyası hakkında bilgi veren Pekdemir İnşaat Genel Müdürü Mert Pekdemir de, ilk etapta 360 konutun satışa sunulduğu projede, 2+1, 3+1 ve 4+1’lerden oluşan altı farklı tipte daire bulunduğunu belirtti. Büyüklüğü 91-113 metrekare arasında değişen 2+1 konutların 79 bin liradan başlayan lansman fiyatlarıyla satışa sunulduğunu belirten Pekdemir, bu fiyatlarla Evimiz Kocaeli’nde kolaylıkla konut sahibi olabilme imkânı sunduklarını ifade etti.
Projenin yüksek değer artışı potansiyeliyle yatırımcılar için de bir fırsat sunduğuna dikkat çeken Mert Pekdemir, sadece Kocaeli’den değil, bölge illerinden ve hatta İstanbul’dan da yatırımcı çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yüzde 75’ini yeşil alana ayırdı
Şehir merkezine yedi dakikalık mesafede hayata geçecek projenin yüzde 75’i yeşil alana ayrılmış durumda. Projede kafe, dinlenme alanları, toplantı ve fitness salonu, çocuk kulübü ve uzman pedagoglar danışmanlığında her yaş grubuna uygun olarak tasarlanmış çocuk oyun alanlarını bulunduran sosyal tesis yer alıyor.

Artaş Grubu’ndan turizm atağı geldi

Avrupa Konutları markalı konut projeleriyle inşaat sektörünün tanınmış firmalarından Artaş Grubu, faaliyet gösterdiği AVM ve turizm alanlarındaki yatırımlarına da devam ediyor. Artaş Grubu’nun iştiraki olan Doruk Ticaret ve Yatırım, Kayseri’de inşasına başladığı Radisson Blu Hotel ile şehre lüks bir otel projesi kazandırmayı amaçlıyor. Kayseri’nin en yüksek ve en modern binası olarak öne çıkan otelde, restoran, balo ve konferans salonlarına yer veriliyor. 243 odadan oluşan otel, 275 milyon euroluk bütçeye sahip.

Panaromik şehir manzarası
Proje bünyesinde bulundurduğu 1100 metrekarelik sağlık, spor ve SPA alanı ile şehrin en büyük sağlık kulübüne de ev sahipliği yapacak. Radisson Blu Hotel, 21 kattan oluşuyor. 243 oda ve 8 toplantı salonunun yer aldığı projede, 3 restoran da bulunuyor. Panaromik şehir manzarısına ve Erciyes Dağı’na hakim çatı katında lüks bir restoran alanının oluşturulacağı otelde, Türk hamamı, sauna, çeşitli terapi odaları, fitness merkezi ve yüzme havuzu yer alıyor.

TOKİ’den ‘uluslararası emlak fuarı’na destek
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ), Türkiye’de yapılacak bir ‘uluslararası gayrimenkul fuarına’ açık destek geldi. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, girişimcilerin fuarla ilgili bir çalışması olursa, TOKİ’nin de gereken desteği vereceğini söyledi.
İstanbul, Halkalı’daki toplu konut alanı içinde 1.5 milyon metrekarelik bir alan bulunduğuna dikkat çeken Karabel, “Halkalı’da 200 bin metrekarelik kapalı fuar alanı olacak. Burası gayrimenkul fuar alanı olarak değerlendirilebilir” diye konuştu.

Halkbank, 26 Nisan’a kadar kampanya yaptı
Halkbank, bahar aylarına özel düzenlediği Canım Evim kampanyasıyla konut alıcılarına yönelik çalışmalar başlattı. Buna göre, banka, aylık yüzde 0,75’ten başlayan faiz oranlarıyla konut kredisi kullanma imkânı sunuyor. 26 Nisan tarihine kadar sürecek kampanya kapsamında kredi kullananlar uzun vade seçenekleri ve düşük komisyon avantajlarından yararlanabiliyor.
Kampanyada tüketiciler 60 aya kadar aylık yüzde 0,75, 61-120 ay arası ise aylık yüzde 0,77 faiz oranıyla kredi kullanabiliyor.
Canım Evim kampanyası kapsamında konut kredisi kullananlar, ayrıca, yıllara göre artan ya da azalan taksitli ödeme veya komisyonsuz ara ödeme seçeneğinden yararlanabiliyorlar.

Emlak Konut arsasına 7 firma teklif sundu
Emlak Konut GYO Ataşehir Batı Bölgesi 1. Kısım 6. Bölge arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalesinin ilk oturumunu gerçekleştirdi. Toplam 41 bin 660 metrekarelik arsa ihalesinin ilk oturumuna 7 firmadan teklif geldi.
İhaleye, Özak Gayrimenkul&İn-Ter, Durmaz İnşaat&Ş.A.M, Bahçeşehir İnşaat&İmpa Yapı, K Yapı&Asitane GY&Emco Enerji, Teknik Yapı Holding, Ege Yapı&My Metr.&Sena&Buket Akyapı, Tahincioğlu GY&Kozken firmaları katıldı. 270 milyon lira toplam gelir bekleyen Özak, Emlak Konut’a yüzde 28’lik pay oranıyla 75 milyon 600 bin lira teklif etti.

ArkiPARC’ın belediye finalistleri belli oldu
10 - 11 Nisan 2013 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ArkiPARC 2013 kapsamında bu sene ilk kez sahibini bulacak Belediye Ödülü ile gayrimenkul alanında değer artışının gerçekleşmesine sebep olan ve belediyeler tarafından hayata geçirilen kamu hizmetlerinin teşvik edilmesi hedefleniyor. Ödül, stratejik yaklaşım ve uygulama olmak üzere 2 kategoride belediyenin tüzel kişiliğine verilecek.
Kentsel Strateji Danışmanlık Ortağı Ali Faruk Göksu ve EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı gibi isimlerden oluşan jüri, finalistleri belirledi.
Ödüle başvuran 23 belediye arasından finale kalan belediyeler Alaçatı, Altındağ, Eyüp, Gebze ve Ödemiş Belediyesi oldu.

İstanbul'da üst geçit çöktü! TEM Bağlantı Yolu kapandıGelen son dakika haberine göre; Eyüpsultan'da üst geçit çöktü. TEM Bağlantı Yolu Kağıthane istikameti kapandı. Bu sırada yoldan geçen bir otobüs çöken üst geçidin altında kalmaktan son altında kurtuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber