Geri Dön
EkonomiEkonomide ‘V tipi’ toparlanma sürüyor

Ekonomide ‘V tipi’ toparlanma sürüyor

Ekimde 17.3 milyar dolarla tüm zamanların aylık ihracat rekoru kırıldı. İSO Türkiye İmalat PMI ise 53.9’a yükselerek sanayide güçlü iyileşmeye işaret etti. Bakan Albayrak, “Daha fazla üretim, istihdam ve ihracat hedefli ekonomik dönüşüm yolculuğunda emin adımlarla ilerliyoruz. V tipi toparlanma sürüyor” dedi.

Ekonomide ‘V tipi’ toparlanma sürüyor

Türk ekonomisine yönelik dün iki önemli rakam açıklandı. Türkiye’nin ihracatı ekimde 17 milyar 333 milyon dolara ulaştı ve bu rakam Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatı oldu. Öte yandan ekonomik büyümenin öncü göstergesi sayılan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ekimde 53.9’a yükselerek sanayi performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu gelişmeler üzerine, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

‘Büyüme göstergesi’

“Daha fazla üretim ve istihdam, daha fazla ihracat hedefiyle çıktığımız ekonomik dönüşüm yolculuğunda emin adımlarla ilerliyoruz. V-tipi toparlanma devam ediyor. İstihdam artıyor. İhracatta büyüme sürüyor. Otomotiv satışlarında yerli araçların payı yüzde 50’yi aştı.”

Bakan Albayrak, yaptığı açıklamada, Yeni Ekonomi Programları çerçevesinde üreterek büyüyen Türkiye hedefiyle attıkları ekonomik değişim ve dönüşüm adımlarının meyvelerini toplamaya başladıklarını belirtti. Büyümenin öncü göstergelerinden İSO İmalat Sanayi PMI’nin ekimde 53.9 olduğunu kaydeden Albayrak, şunları kaydetti:

“Endekste 50’nin üzerindeki değerler imalat sanayi üretiminde büyümeye, 50’nin altındaki değerler ise daralmaya işaret ediyor. PMI endeksi verilerine göre, imalat sanayinde üretim ve yeni siparişler beş aydır artıyor ve bu artış ekim ayında yeni ihracat siparişlerinin de katkısıyla daha da hız kazandı ve alt sektörlerin büyük bir kısmına yayıldı.

Veriler yılın 3’üncü çeyreğinde başlayan V-tipi toparlanmanın yılın son çeyreğinde de devam ettiğine işaret ediyor. Firmalar üretimi desteklemek için istihdam artırıyor.

Sektörün istihdam oluşturma hızı Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İstihdam ile gelen üretim artışı, sanayideki büyümenin sürdürülebilir ve kalıcı nitelikte olduğuna işaret ediyor.”

‘Zorluklara rağmen...’

Bakan Albayrak, ekimde ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.6, bir önceki aya göre ise yüzde 8.3 artarak 17.3 milyar dolara ulaştığını kaydederek, şu bilgileri paylaştı:

“Böylece, ülke tarihimizdeki en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87.9 ile 2020 yılındaki en yüksek seviyeye ulaştı. Standart dışı altın ithalatımızın önemli bir kısmının bedelsiz olduğunu ve finansman ihtiyacı oluşturmadığını vurgulamakta yarar görüyorum. Altın hariç, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 95.3.

Pandemi koşullarının getirdiği her türlü zorluğa rağmen, YEP hedeflerimiz kapsamında ihracatın her geçen gün güç kazanarak yeni rekorlar kırdığı ve cari dengenin sağlandığı bir döneme giriyoruz. Yerli üretimde de olumlu gelişmeler devam ediyor.

Otomobil ve hafif ticari araç satışlarında yerli araçların payı 20 yıl sonra ilk defa bu yılın eylül ayında yüzde 50’yi aştı. Bu oran 2017 yıl sonunda yüzde 35.6 seviyesindeydi. Rekabetçi kur seviyesinin de sağladığı destekle yılın geri kalanında yerli otomobil satışlarının toplam satışlar içindeki payında yeni rekorlar kırılması beklenmektedir.”

‘Enflasyonda 2021 hedefi tek hane’

Bakan Albayrak, “Kovid-19 öncesi, bu yılın şubat ayında, tüketici enflasyonu yüzde 12.37 seviyesindeydi. Pandemi etkisiyle oluşan maliyet baskısına rağmen enflasyon hala bu seviyenin altında seyrediyor. 2021 yılında hedefimiz enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek olacaktır. Daha fazla üretim ve istihdam, daha fazla ihracat hedefiyle çıktığımız ekonomik dönüşüm yolculuğunda emin adımlarla ilerliyoruz” ifadesini kullandı.

 

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Selçuk Bayraktar gençlerin çağrısına sessiz kalmadı: ''Konum atın geliyorum''Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliğiyle bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda öğrencilerin yaptığı araçları inceledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler