Geri Dön
EkonomiEmekli maaş farkları ne zaman hesaplara yatacak? 2020 Emekli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Emekli maaş farkları ne zaman hesaplara yatacak? 2020 Emekli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Emekli ve memur maaşlarına Ocak ayı içerisinde zam yapıldı. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından Emekli ve memurların alacağı zam oranları belli oldu. 2020 yılının ilk altı aylık döneminde memur ve memur emeklileri 5.49 oranında zam alacakken SSK-Bağ-Kur emeklikleri ise 6.49 oranında zam alacak. Zam oranlarının açıklanmasının ardından zamlı maaşların ve maaş farklarının ne zaman hesaplara yatacağını merak eden milyonlarca emekli bir taraftan da zamlı maaşlarının ne kadar olduğunu sorgulamaya devam ediyor. Peki Emekli maaş farkları ne zaman hesaplara yatacak.

Emekli maaş farkları ne zaman hesaplara yatacak? 2020 Emekli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

2020 yılının ilk altı ayı içerisinde memur ve memur emeklisinin yanı sıra SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam oranı da belli oldu. Aralık ayı enflasyon rakamları 3 Ocak tarihinde duyuruldu. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekliler maaş farklarının hesaplara yatacağı tarihleri merak içinde araştırmaya başladı. Memur ve memur emeklilerine 5,49 oranında zam yapılırken SSK ve Bağ-Kur emekililerine 6.49 oranında zam yapıldı. Zam oranlarını öğrenen milyonlarca emekli maaşlarına ne kadar zam yapıldığını emekli maaşı sorgulama ekranı üzerinden ulaşabiliyor. Peki emekli maaş farkları ne zaman hesaplara yatırılacak.

En düşük emekli memur aylığı 2 bin 522 liradan 2 bin 660 liraya yükseldi. En düşük memur emeklisi 3 bin 510 lira olurken En düşük Bağ-Kur emeklisi bin 784 lira 11 kuruş maaş alacak.

En düşük SSK emeklisi ise bin 256 lira 21 kuruş maaş alacak.

EMEKLİ MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?

Memur ve memur emeklileri bilindiği üzere maaşlarını her ayın 15'inde alıyor. SGK emeklileri ise tahsis numarasının son rakamlarına göre maaşlarını ayın 17'si ve 26'sında alıyor. Tahsis numarası 9, 7 ve 5 olanlar maaşlarını zamlı olarak aldı. Tahsis numarası 3 olan emekliler 20 Ocak tarihinde 1 olanlar ise emekli maaşlarını bugün alacak.

TAHSİS NUMARASINA GÖRE EMEKLİ MAAŞLARININ HESAPLARA YATIRILDIĞI TARİHLER

Emekli maaş farkları ne zaman hesaplara yatacak 2020 Emekli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır

EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Emekli maaşı sorgulama işlemi SGK'nın resmi sitesi https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ üzerinden yapılabiliyor. Zamlı emekli maaşını hesaplamak isteyen milyonlarca emekli TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, Baba Adı, Nufüsa kayıtlı olunan il ve Doğum Tarihi girildikten sonra sorgulanabiliyor.

EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ