Geri Dön
EkonomiEn çok pul biber Almanya’ya gitti

En çok pul biber Almanya’ya gitti

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, geçen yıl 107 ülkeye 7 milyon 637 bin dolarlık pul biber ihracatı gerçekleştirildi. Geçen yılın ocak-haziran döneminde 3 milyon 236 bin dolar olan pul biber ihracatı tutarı, bu yılın aynı döneminde yüzde 46 artarak 4 milyon 730 bin dolara yükseldi.

En çok pul biber Almanya’ya gitti

İlk çeyrekte, Almanya, Hollanda, İngiltere, Irak, ABD, Fransa, Rusya, Küba, Paraguay, Kanada, Japonya ve Kenya’nın aralarında bulunduğu 96 ülkeye 1913 ton pul biber satıldı. Pul biber ihracatında ilk sırayı 1 milyon 236 bin dolar ile Almanya aldı. Bu ülkeyi 869 bin dolarla Hollanda ve 448 bin dolarla İngiltere izledi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsa Kızıldemir, Şanlıurfa’da yetiştirilen ve bölge insanı tarafından da isot olarak isimlendirilen pul biberin Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da büyük rağbet gördüğünü söyledi.

Büyükşen çifti cinayetini işlediği öne sürülen Afgan uyruklu şahış tutuklandıKonya'nın Karatay ilçesinde 3 yıl önce öldürülen Necla ve Metin Büyükşen çifti cinayetiyle ilgili 3 gün önce Ankarada çobanlık yaparken yakalanan Afganistan uyruklu Abdulhamid Uzbek, ifadesinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler