Ekonomi En düşük emekli maaşı için 2 farklı tahmin! Zam gelecek mi?

En düşük emekli maaşı için 2 farklı tahmin! Zam gelecek mi?

11.07.2023 - 07:14 | Son Güncellenme:

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı Meclis Genel Kurulu'nda... Emekliler Temmuz ayında en düşük emekli maaşının değişip değişmeyeceğini merak ediyor. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş ile Ekonomist Muhammet Bayram merak edilen kritik soruyu cevapladı. İşte detaylar...

En düşük emekli maaşı için 2 farklı tahmin Zam gelecek mi

Milliyet.com.tr/ Memurlardan sonra yaklaşık 15 milyon emekliye de refah payı zammı geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen kanun teklifine eklenen emekli aylığının enflasyon farkı ile birlikte toplam yüzde 25 oranında artırılmasına ilişkin madde kabul edildi.

Haberin Devamı

Teklife eklenen maddeler ile Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri yılın 6 ayı için toplamda yüzde 25 zam alacak. Düzenleme temmuz ayından itibaren uygulanmak üzere yayım tarihinde yürürlüğe girecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen düzenleme için gözler Meclis Genel Kurulu'nda. Teklif yarın Genel Kurul'da ele alınmaya başlanacak.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Memur ve emekli maaşlarına zam düzenlemesi teklifi salı günü Genel Kurul’dan geçecek. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan bir madde eklenerek geçmişti. Biz düzenlemeyi daha sonra bekliyorduk, düzenleme üzerinde biraz daha çalışılmasını bekliyorduk.

Haberin Devamı

SSK ve Bağkur emeklilerine zam tutarı yüzde 19.77 seviyesindeydi. Onun 5.5 puan üzerinde sosyal refah payı artışı yapılarak yüzde 25 seviyesine tamamlandı. Memurların maaşı yüzde 17.55’ti ancak yüzde 7.5’luk refah payı ile maaşları yüzde 25’e tamamlandı.

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN HESAPTA OLACAK?

Memur emeklileri maaşlarını 1’i ile 5’i arası alıyorlar. Zam farkı olmadan maaşlarını aldılar. Geçtiğimiz dönemde de bir artış söz konusu olmuşu. Önceki dönemde maaşlar yatırıldı, memurlar sonraki ay için zam farklarını almışlardı. Böylelikle yüzde 7.5’luk zam farkı bir sonraki ay ödenecektir.

SSK emeklileri 17 ile 26’sı arasında sigorta tahsis numaralarına göre maaşlarını alıyorlar. Bağkur emeklileri 25 ile 28’i arasında maaş alıyor. SSK, Bağkur emekli zamları kendi hesaplarına zamanında yatacaktır. Memur emeklileri ise zam farkını geç almış olacaklardır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ARTACAK MI?

En düşük emekli maaşı 7500 TL olarak kaldı. 5500 TL sene başında gerçekleşen tutardı. Mart ayında da 7500 TL oldu ancak burada 7501 TL ve üzeri alanlar zamdan faydalanamamıştı.

Şu anda yüzde 25’lik zam 7501 TL ve üzeri maaş alanlar için yapılan bir artış diyebiliriz. Bir kişi 6 bin TL maaş alıyorsa yapılan zam kendisine bir artış yaratmayacak. Yüzde 25 zamla birlikte 1500 TL zam alacak toplam maaşı 7500 TL olacak.

Haberin Devamı

Kök maaşı 6 bin TL’nin altında olanların maaşlarında bir değişiklik olmadı. Şu anda Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan görüşülen teklifle birlikte Genel Kurul’a bu şekli ile yansıtılacak.

Yüzde 25 zammın Genel Kurul’da artırılabileceğini düşünüyorum. Emeklilerin maaşları düşük kaldı. En düşük memur maaşına yüzde 86’lık zam, asgari ücrete yüzde 34’lük zam yapılmış oldu. Yüzde 25 zammın şu an itibarıyla yetersiz kaldığını, yüzde 30’lara tamamlanabileceğini düşünüyorum. En düşük emekli maaşı 7500 TL’den 10 bin TL’ye getirilebilir."

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  “Memur ve emeklilere yapılan zammı içeren düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Salı günü Meclis gündemine gelmesini bekliyoruz.

‘HAFTA SONU YENİ ZAMLAR BELİRLENMİŞ OLUR’

Meclis’te de onaylandıktan sonra Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulur ve hafta sonunda yeni zamlar belirlenmiş olur.

Emekliler temmuz zamlarını yüzde 25 olarak bu ay içerisinde almış olurlar.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA BEKLENTİLER NELER?

Haberin Devamı

En düşük emekli maaşlarına bir düzenleme olabileceği kanaatindeyiz. En düşük emekli maaşı 7500 TL seviyesindeydi. Önceki dönemde yeni emekli maaşları belirlenirken, zam oranıyla birlikte taban aylık da belirlenirdi. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen yasa teklifinde taban aylıklara bir güncelleme gelmedi.

Bu noktada emeklilerin beklentisi karşılanmamış oldu. Emeklilerin en düşük emekli maaşına zam yapılmasına yönelik yoğun talepleri bize ulaşmaktadır.

EN DÜŞÜK ÜCRETE YÜZDE 25 ZAM YANSITILSIN TALEBİ!

Meclis’teki görüşmelerde en düşük emekli maaşına yüzde 25 zammın yansıtılarak 9 bin 400 TL seviyesi civarında bir en düşük emekli maaşının belirlenebileceğini düşünüyorum.

Bir sürpriz yaşanacaksa bu konuda olabilir. Onun dışında Meclis’te sürecin tamamlanması ile birlikte yasa devreye girecektir.”