Geri Dön
EkonomiErken rezervasyona virüs çözümü geldi

Erken rezervasyona virüs çözümü geldi

Koronavirüs nedeniyle tur operatörlerinin otellere yaptığı rezervasyonlar karşılığı ön ödemelerin iadesi talebi tesisleri zorluyor. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu bankaları ile ‘erken rezervasyon avansları geri ödeme finansmanı’nı başlattı.

Erken rezervasyona virüs çözümü geldi

Neredeyse tüm dünyayı saran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dünya ticaretini zorlamaya devam ederken, en büyük yaralardan birini ise turizm sektörünün alacağı hesaplanıyor. Ancak tüm dünyada, turizmin büyümeye devam edeceği bir 2020 yılı öngörüsüyle hareket edilirken; rezervasyonlar da bu hesapla yapıldı.

Türkiye’de de yeni bir rekorlar yılı olacağı tahmin edilen 2020 için seyahat acenteleri ve tur operatörleri konaklama tesislerine önemli ölçüde rezervasyon yaptırdılar ve bunlar karşılığında tesislere ön ödemeler yapıldı.

Kamu bankalarıyla...

Gelinen süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı, konaklama tesislerinin bu ön ödemeleri iadesinde yaşanabilecek finansman sorununa çözüm getirmek amacıyla, kamu bankaları ile ‘erken rezervasyon avansları geri ödeme finansmanı’nı hayata geçirdi.

Bakanlığın internet sitesinde duyurulan açıklamada, özellikle yurt dışı pazarlara yönelik çalışan konaklama tesislerinin kontenjan sözleşmesi yapmaları ve sezonla ilgili hazırlıklar ile hizmetlere mahsuben ön ödeme almalarının yaygın bir uygulama olduğu; bunun son yıllarda erken rezervasyon kampanyaları sonucunda yerli seyahat acenteleri ile yapılan sözleşmelerde de yapılmaya başlandığı hatırlatıldı.

Mücbir sebep vurgusu

Duyuruda yapılan açıklamada; sezon erteleme, seyahat uyarıları, uçuş yasakları gibi mücbir sebep oluşturan uygulamalar sonucunda konaklama taleplerinin çok azalmasının tesislerin nakit akışında ciddi bir aksamaya neden olduğuna dikkat çekildi.

Yapılan sözleşmeler ve rezervasyonların iptali ile ön ödemelerin iadesi taleplerinin de konaklama tesislerini finansal açıdan zorlayacağı öngörüldü. Bu kapsamda finansman desteği sağlanmasını hedefleyen kredi paketi için kamu bankaları ile mutabakata varıldığı belirtildi.

‘Asgari müşterekte buluşmamız lazım’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sektörden bir isim olarak turizmin tüm kollarına hakim olduğunu hatırlatan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Sururi Çorabatır, kamu bankaları tarafından alternatif finansman desteğinin önemli olduğunu vurguladı.

Elmanın 2 yarısı

Tur operatörleri ve seyahat acenteleri ile konaklama sektörünü ‘bir elmanın iki yarısı’ olarak tanımlayan Çorabatır, tüm dünyada yaşanan Kovid-19 salgınının özellikle seyahat endüstrisini çok olumsuz etkilediğini söyledi. Daha önceki krizlerin de dayanışma içinde çözüldüğünü kaydeden Çorabatır, “Acentelerin, tur operatörlerinin rezervasyonlar karşılığı tesislere yaptığı ödemeler var. Turizmde çok çok iyi bir 2020 bekliyorduk. Bütçeleri, hesapları bu öngörü ile yaptık. Acenteler odalarını almak, bizler tesisleri doldurmak için çalışıyoruz. Bu sıkıntı için de karşılıklı asgari müşterekte buluşarak sorunlarımızı çözebiliriz” diye konuştu.

1 yıl önce ödeme yapanlar var

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, yurt içinde ve yurt dışında erken rezervasyon için tur operatörleri ve acentelerin 6 ay - 1 yıl önce operasyonlarına göre ön ödeme yaptığını söyledi.

Bunların geri alınmasının kolay olmayacağını anlatan Onaran, “Çünkü işletmeler de o paralarla giderlerini karşılıyor, sezona hazırlanıyor. Bu nedenle böyle bir finansmana ihtiyaç vardı. Bir de 2020 için öngörüler daha iyi olduğu için, rezervasyonlar ve ödemeler geçen yıllara göre daha fazla oldu” dedi.

Kimler, nasıl faydalanacak?

- Krediden, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan turizm işletmesi belgeli veya kısmi turizm işletmesi belgeli olan konaklama tesisleri kredibiliteleri oranında yararlanabilecek.

- Kredi, 27 Mart 2020 tarihinden önce, tur operatörleri ve seyahat acentaları tarafından konaklama tesislerine 2020 yaz sezonu rezervasyonları için yapılmış olan ön ödemelerin iadesinin finansmanında kullanılacak.

- Kredinin vadesi 6 ay.

- Başvurular Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden kamu bankalarına yapılacak.

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler