EkonomiEYT'de sona doğru! İlk maaş Şubat ayında yatar mı? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı

EYT'de sona doğru! İlk maaş Şubat ayında yatar mı? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı

03.02.2023 - 07:16 | Son Güncellenme:

Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin yasa teklifinde beklenen adım atıldı. Düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Teklif gelecek hafta Genel Kurul'da görüşülecek. Peki EYT’de maaşların şubat ayına yetişme durumu nedir? Süreç nasıl işleyecek? Ekonomist Muhammet Bayram 'tek madde' detayına dikkat çekti. İşte detaylar...

EYTde sona doğru İlk maaş Şubat ayında yatar mı Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı

Milliyet.com.tr/ÖZEL Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde son aşamaya gelindi. Düzenleme, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Düzenlemeyle ilk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı elde edecek. EYT'de yaş sınırı aranmayacak.

Haberin Devamı

Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl hizmet şartı geçerli olacak. Prim günü eksiği olanlar, doğum ve askerlik borçlanmasıyla tamamlayabilecek. Süre sınırı olmaksızın, şartları yerine getirenler de emeklilik hakkı kazanacak.

GELECEK HAFTA GENEL KURUL'DA GÖRÜŞÜLECEK

Düzenleme gelecek hafta Genel Kurul gündemine gelecek. Başvurular, kanun Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra başlayacak. EYT düzenlemesinden yararlanmak isteyenler emeklilik için başvuru dilekçesi verecek. Koşulları yerine getirenler, süre sınırı olmaksızın, SGK ve e-Devlet'ten başvuru yapabilecek. Peki EYT’de maaşların şubat ayına yetişme durumu nedir? Süreç nasıl işleyecek? Ekonomist Muhammet Bayram merak edilenleri cevapladı.

Haberin Devamı

EYT’DE MAAŞLARIN ŞUBAT AYINA YETİŞME DURUMU NEDİR?

Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Şu andaki mevzuata göre dilekçe verildiği aydan bir sonraki ayda maaş bağlanmaya başlanıyor. Şu anda eğer kanun hükmünde verildiği ayda aylık bağlanır şeklinde bir ekleme yapılmazsa şubat ayında kanun yasalaşır ise vatandaşımız mart ayında emekli aylığı almaya başlayacaktır.

‘BİR MADDE EKLENİRSE ŞUBATTA ALINABİLİR’

Kanunda bir madde eklenir başvurulduğu ayda emekli aylığı alınır denilirse o zaman şubat ayında da maaş alınabilir.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeler bittikten sonra Genel Kurul’a geçecek. Genel Kurul’da muhtemelen o gün itibarıyla çıkacaktır. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karar sunulacaktır.

Cumhurbaşkanı onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra vatandaşlar emekli olabilmek için başvurabilirler.

EYT’DE MAAŞLARIN TOPLU OLARAK YATMA İHTİMALİ VAR MI?

Normal şartlarda yıllık 40 bin çalışan emekli oluyor. Burada tek seferde 2 milyon 250 bin vatandaş emeklilik dilekçesi verecek. Şubatta yasalaşırsa ilk maaşlar mart ayında yatacak. Martta yatmazsa nisan ayında toplu bir şekilde maaşlarını alabilecekler.

EYT düzenlemesi yasalaştıktan sonra E-Devlet üzerinden emeklilik dilekçesi verilirse vatandaşlarımız başvurularını yapmış oluyorlar.

EYT’LİLER BANKA PROMOSYONLARINI NE ZAMAN ALACAKLAR?

Emekliler ilk maaşı aldıklarında bankalara başvuracaklar. Emeklilik dilekçesinde maaşın hangi hesaba yatacağı seçeneği var. Maaş yattıktan sonra da görüşebilirler, öncesinde de görüşebilir. Emeklilik maaşı yatarken banka promosyonlarına hak kazanacaklar.

Haberin Devamı

PROMOSYON TUTARLARI NE KADAR?

Şu anda kamuda promosyon ücreti 5 bin lira civarındadır. Özel bankalarda 7 bin 500 lira ile 12 bin 500 lira civarındadır.

‘BANKALAR İÇİN DEĞERLİ HALE GELDİ, TUTARLAR ARTABİLİR’

Merkez Bankası’nın uyguladığı liralaşma politikasına göre bankalar önümüzdeki süreçte mevduatının yüzde 60’ını TL olarak tutmak zorunda. Bankalar TL mevduatı arayışındalar. Emeklilik promosyonu bankalar için değerli hale geldi. Bu kapsamda bankalar promosyon tutarlarını artırabilirler.”

AYLIKLAR NE KADAR OLACAK?

Öte yandan teklif sahibi AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, EYT’de aylık bağlama oranlarıyla ilgili, “SSK’dan emekli olacaklar için 7 bin 797 lira. Bağ-Kur’dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira. Emekli Sandığı’ndan emekli olacaklar 12 bin 389 lira. Bunların ortalaması 8 bin 733 lira” ifadesini kullandı.