Geri Dön
EkonomiFED FAİZ KARARI 2022: Son dakika FED FAİZ artırdı mı, son durum ne oldu?

FED FAİZ KARARI 2022: Son dakika FED FAİZ artırdı mı, son durum ne oldu?

Bugün büyük sabırsızlıkla beklenen FED faiz kararı ile ilgili sorular peş peşe araştırılıyor. 2022 Yılının Mayıs ayı FED faiz kararı toplantısı gerçekleştirildi. Vatandaşlar ise FED faiz kararı ne zaman açıklanır sorusuna cevap arıyor. Peki FED faiz kararı ne oldu?

FED FAİZ KARARI 2022: Son dakika FED FAİZ artırdı mı, son durum ne oldu?

Piyasaların gözü Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz kararına çevrildi. FED Mart ayı içerisinde gerçekleştirdiği son toplantıda beklentiler dahilinde 0,25 baz puanlık bir artışa gitmişti. Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan FED toplantısında ise 50 baz puanlık bir faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken ekonomistler 100 baz puanlık bir artışında yaşanabileceği görüşünde. FED faiz kararı toplantı tarihlerini haberimize ekledik. 2022 Yılının içinde yapılacak olan FED faiz kararı toplantı günleri şu şekilde...

FED TOPLANTISI NE ZAMAN?

FED toplantısı 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. 

Fed, bir önceki toplantının yapıldığı mart ayında, 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan artırmıştı.

Amerika Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: İlk etapta bilanço azaltımına Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlanacak.

İlk 3 ayın ardından bilanço daraltmadan aylık miktar Hazine kağıtlarından 60 milyar dolara ve mortgage destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltilecek.

Piyasalarda Fed haftası

Küresel piyasaların yeni haftadaki en önemli gündem maddesi Amerikan Merkez Bankası'nın toplantısı olacak. Piyasa aktörleri, Fed'in Çarşamba günü politika faizini 50 baz puan artırmasını bekliyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda Fed 22 yılın en sert faiz artışına imza atmış olacak.

Küresel piyasalar Fed haftasına Çin'den büyümeye ilişkin gelen olumsuz sinyallerin de etkisiyle karışık bir görünümle girdi.

2022 YILI FED TOPLANTI TARİHLERİ

2022 Mayıs FED toplantı tarihi 3 – 4 Mayıs FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)