Geri Dön
EkonomiFED FAİZ KARARI 2022 Haziran toplantısı ne zaman? Fed faiz kararı toplantı tarihleri

FED FAİZ KARARI 2022 Haziran toplantısı ne zaman? Fed faiz kararı toplantı tarihleri

FED faiz kararı toplantısı için meraklı arayış başladı. 2022 Haziran ayında FED faiz kararı toplantısı ne zaman yapılacak merak konusu oldu. Yılın 4. FED faiz kararı toplantısından çıkacak olan karar sabırsızlıkla bekleniyor. İşte FED faiz kararı toplantı tarihi...

FED FAİZ KARARI 2022 Haziran toplantısı ne zaman? Fed faiz kararı toplantı tarihleri

2022 Yılına girdikten sonra Ocak, Mart, Mayıs aylarında yapılan FED faiz kararı toplantıları ardından gözler Haziran ayına çevrildi. Yılın 4. FED faiz kararı toplantısı bu ay gerçekleşecek. Peki FED faiz kararı toplantısı ne zaman, hangi gün olacak?

En sonki yapılan ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizinde 50 baz puan artışa gitti ve yüzde 0,75-1.00 aralığına yükseltti.

FED FAİZ KARARI TOPLANTISI NE ZAMAN?

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran tarihlerinde yapılacak.

'Fed faiz artırmaya devam etmeli'

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonun bir dizi veriye dayanarak zirveye ulaştığına dair kanıtlar olmadıkça ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayına kadar mevcut seviyede oranları artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Mester ve Fed Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere diğer politika yapıcılar geçen ayki 50 baz puanlık faiz artışını haziran ve temmuz aylarında da aynı seviyede artırımla izlemeyi beklediklerinin sinyalini vermişti.

Mester, CNBC'ye verdiği demeçte "Eylül toplantısına katılacağım ve eğer ikna edici bir kanıt göremezsem o zaman o toplantıda da kolayca 50 baz puan için oy verebilirim" dedi.

Mester şu ana kadar enflasyonun düşmeye başladığına kendisini ikna etmek için yeterli veri görmediğini söyledi.

Mester, Fed'in yazdan sonra da duraklamasını beklemiyor. Ancak enflasyon düşerse hareketlerin büyüklüğünün azaltılabileceğini ifade etti ve "Başlangıç noktam şu olacak; 50 puan daha yapmamız gerekiyor mu? Enflasyonun aşağı yönlü gidişatta olduğuna dair ikna edici kanıtlar gördüğümde o zaman belki 25 baz puana gidebiliriz” dedi.

Cleveland Fed Başkanı "Eylül ayında durmamız gerektiğini düşünen kampta değilim" şeklinde görüş belirtti.

FED FAİZ KARARI TOPLANTI TAKVİMİ 2022

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)