Geri Dön
EkonomiFırsatçıların hesaplarına inceleme

Fırsatçıların hesaplarına inceleme

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) stokçuluk ve karaborsacılıkla mücadele kapsamında 2 bin 547 firmanın hesaplarını incelediğini açıkladı.

Fırsatçıların hesaplarına inceleme

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Albayrak, Kovid-19 salgınının ardından bazı temel ihtiyaç ürünlerine yönelik fırsatçılık yapan firmalara ilişkin yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Bakanlık bünyesinde kurulan şikayet merkezinin, stokçuluk ve karaborsacılıkla mücadele kapsamındaki süreci tamamladığını aktaran Albayrak, paylaşımında, “MASAK, 2 bin 547 firmanın hesaplarını incelendi. Tüm tespitleri ve bilgileri savcılık ile paylaştı. Milletimizi fırsatçılardan koruyacağız” ifadesine yer verdi.

Albayrak’ın paylaşımında, söz konusu incelemeler kapsamında yurt içine yönelik 204 milyon liralık bankacılık işlemi ile yurt dışına yönelik 370 milyon liralık satış tespit edildiği, 327 kişinin işlem hacminin yüksek bulunduğu, hazırlanan dosyaların Ankara ve İstanbul Cumhuriyet başsavcılıklarına iletildiği belirtildi.

Esnafa ‘şart’ yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Esnaf Destek Paketi”ne ilişkin yanlış bilgiler içeren sosyal medya paylaşımları konusunda uyarıda bulundu. Uyarıda, esnaf destek paketinden yararlanmak için daha önce KOSGEB kredisi kullanmamış olmak, SGK, vergi dairesi veya üçüncü kişilere haciz ya da borç kaydı bulunmamak, kredi çekecek kredibiliteye (1300 üstü) sahip olmak ve ticari sicile üye olan herhangi bir işletmeye ortaklığı bulunmama gibi şartlar arandığı yönündeki paylaşımların doğru olmadığı vurgulandı.

Yolcu otobüsünün bagajından 11 kaçak göçmen çıktıGaziantep'te, bir yolcu otobüsünde yapılan kontrolde bagaj kısmına gizlenen ve yurda kaçak yollarla girdiği belirlenen Afganistan uyruklu 11 kaçak göçmen yakalandı. Otobüs şoförü ile muavin hakkında 'göçmen kaçakçılığı' suçundan adli işlem başlatıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler