Geri Dön
EkonomiGalatasaray’ın başkan adayı enerji devi çıktı

Galatasaray’ın başkan adayı enerji devi çıktı

Galatasaray başkan adayı Ünal Aysal, Unit Group’la tüm dünyada enerji yatırımlarına sahip. Aysal’ın sadece Türkiye’de inşaat halinde 2.5 milyar dolarlık enerji projesi var

Galatasaray’ın başkan adayı enerji devi çıktı

Galatasaray’ın başkan adayı işadamı Ünal Aysal, daha önce çok gündeme gelmeyen iş hayatını CNBC-e Business dergisine anlattı. Belçika merkezli Unit Group’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Aysal’ın ana yatırım alanı enerji santralları. Grubun sadece Türkiye’de inşaat halinde 2.5 milyar dolarlık enerji projesi var. 1974’te kurulan Unit Group’un turizm portföyünde ise İstanbul Bebek’teki Les Ottamans ile Antalya’daki Hotel Ma Biche gibi yatırımlar var. Aysal şirketini şöyle anlatıyor:
“Yaptığımız esas iş şu: Elektrik santralları kuruyoruz, bu iş için yatırım yapıyoruz, sonra da ürettiğimiz elektriğin ticaretini yapıyoruz. Bunu uluslararası sahada gerçekleştiriyoruz. Unit, 22 şirketi olan bir grup. Sermayem, cesaretim ve risk alma kapasitemdi. Babam askeri doktordu, bana sermaye desteği olmadı. Az param vardı ve bu yüzden ticaret yapmam, bunu da akıllıca yapmam gerekiyordu. Şansım iyi gitti. Hayatımızda şans faktörünün yüzde 30-40 yeri var, fakat bu şansı iyi kullanmak bizim elimizde.”

‘İlk özel santralı yaptık’
Enerjide Türkiye’de ilkleri yaptıklarını söyleyen Aysal, “1990’ların başında ilk elektrik üreten özel santralı biz müzakere ederek yaptık. Çok başarılı olduk. Bugün bakarsanız, enerjide özelleştirmenin yolunu açan ilk örnek olmuştur” dedi. Bugüne kadar 7-8 proje geliştirip, yatırım yaptıklarını belirten Aysal şöyle devam etti:
“Gebze’de 800 megavatlık bir yatırımımız başladı. Trakya’daki yürüyen santralımızın dışındakilerden söz ediyorum. Yine iki ortağımızla Boyabat’ta Türkiye’nin en büyük özel sektör hidroelektrik santralını yapıyoruz. Bu santral 510 megavat gücünde. 50 megavatlık bir hidroelektrik santralı daha yapıyoruz.
Kömür dışında her türlü enerji santralı yatırımına girebiliyoruz. Türkiye’de inşaat halindeki projelerimizin yatırım değeri, 2.5 milyar dolar civarı. Bazılarında ortak, bazılarında tek başımızayız. Bükreş’te hem ısı, hem de elektrik üreten bir santral projemiz var, Romanya hükümeti orada yüzde 44 ortağımız.”

Yenilenebilir enerjide büyüyecek
Aysal, yenilenebilir enerjide yatırımları hakkında ise, “Hırvatistan’da jeotermal, Bulgaristan’da rüzgar, Romanya’da projelendirip yeni başlayacağımız yine rüzgar yatırımlarımız var. Türkiye’de maalesef bunu yapamıyoruz, çünkü bu santrallar sadece hükümetlerin özel destekleriyle kurulabiliyor, yaşayabiliyor. Türkiye’de hâlâ doğru dürüst bir politika uygulayamadığımız için bu teşviki göremediğimizden bu yatırımlar henüz tam formunda değil” dedi.
Avrupa’nın yüzde 30-40 civarı yenilenebilir enerjiyi hedeflediğini belirten Aysal, şunları söyledi:
“Bizim de hedefimizin en azından bu olmalı. Dışarıya bağımlı olmadan elektrik üretebilecek imkanları kendi ülkemiz sınırları içinde üretmemiz lazım.
Hidroelektrik santralların ülkem için gerekli olduğuna inanıyorum. Türkiye’nin her tarafında rüzgar santralı kuramazsınız. Sularımız şarıl şarıl akıyor. Yakıt maliyeti çok düşük yatırım, hidrolik santrallar. Bölgeye çok ciddi zararlar vermemesi şartıyla küçük hidrolik santrallerin kurulmasının bizim için çok faydalı olacağını hâlâ düşünüyorum.”
Aysal Türkiye’yle ilgili uzun vadeli planlarını ise, “İlki yenilenebilir enerji sektöründe portföyümüzü geliştirmek. İkincisi elektrik ve tabii gaz ticaretinde derinleşmek” diye anlattı.

Başkanlık için tek şartım mali tabloyu görmek
Ünal Aysal, Galatasaray başkanlığına aday olmasıyla ilgili şunları söyledi:
“Galatasaray başkanlığını istemeyecek üye bulamazsınız. Ancak ekip oyununa inanıyorum.
İstediğim performansı verebilecek, özveriyi gösterecek bir ekip toparlayabilirsem, katiyetle aday olurum. Böyle bir ekibi bir araya getirmeye çalışıyorum. Galatasaray’ın her şeyden fazla kurumsallık ve ekonomik bağımsızlığa ihtiyacı var. Büyük firmalarda deneyim görmüş, CEO veya patron, en az böyle 10 kişinin bir araya gelmesi lazım.”
Aysal aday olmak için bir koşulu olup olmadığının sorulması üzerine ise, “Bir koşulum olabilir. Böyle bir görev için tabloyu net görmeniz lazım. Galatasaray’ın mali doneleri net değil. Gerçekten ne kadar borcumuz, alacağımız var, bunu göremiyoruz” dedi.

CNBC-e Business yenilendi
Doğuş Dergi Grubu’nun aylık ekonomi dergisi CNBC-e Business nisan sayısında yenilendi. Derginin sloganı “İşin içinde hayat var” oldu.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı! Pazar günü değişiyor
Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler