Ekonomi Gram altında ons destekli rekor

Gram altında ons destekli rekor

28.11.2023 - 07:01 | Son Güncellenme:

Altının ons fiyatının küresel piyasalarda 2000 doları aşması, yurtiçinde gram altına 1872 lirayla yeni rekor getirdi. Uzmanlar, ons fiyatının daha önceki zirve olan 2040 doları görebileceği tahmininde bulunuyor.

Gram altında ons destekli rekor

Gergin seyreden uluslararası ilişkiler konjonktürünün yanı sıra ABD’nin tahvil ihalelerine başlaması öncesi güvenli liman arayan yatırımcıların altına yönelmesi küresel piyasalarda altının ons fiyatını altı ay aranın ardından yine 2000 doların üzerine taşıdı. Altının ons fiyatı 2018 doları gördü. Ons altın, en son mayıs ayında 2000 doların üzerinde alıcı bulmuştu.

Haberin Devamı

Gerek ons tarafındaki yükseliş, gerekse de son günlerde dolar kurunda sınırlı da olsa meydana gelen hareketlenme, yurtiçi piyasada gram altın fiyatını 1872 lirayla yeni bir rekora taşıdı. Bu seviyede, gram altının yılbaşından bu yana yatırımcısına getirisi yüzde 70’i aştı. Dün Cumhuriyet altını 12 bin 431 liradan, çeyrek altın da 3 bin 121 liradan alıcı buldu. Uzmanlar, altındaki ons kaynaklı hareketin devam edebileceği öngörüsünü dile getirdi.

"GÜVENLİ LİMAN"

Mısır Çarşısı kuyumcularından Nazar Özsahakyan, altının her zaman vatandaşlar tarafından ‘güvenli bir liman’ olarak görüldüğünü açıkladı. Altının her zaman yükselecek olan bir tercih olduğunun altını çizen Özsahakyan, “Altın her zaman vatandaşlar tarafından yatırım için güvenli bir liman olarak görünüyor. Yılsonu da geliyor. Demek ki biraz daha oranı aşacaklar ki altın yılı daha çok kârla kapatsın. Geçtiğimiz aylarda altının ons fiyatı 2.040 dolar seviyelerine gelmişti. Tekrar gerilerken, şimdi yine 2.000 dolar seviyesini tekrar aştı. İlerleyen dönemde 2.040 dolar seviyelerini tekrar geçeceği bir durum söz konusu” dedi.

Haberin Devamı

"O TAKILAR KALMADI"

Altın satışlarında önceki yıllara göre bir hareketlilik olmadığını belirten Özsahakyan, şöyle devam etti: “Eskiden düğünlerde altın bilezikler, altın zincirler, takı setleri alınırdı. Şimdi neredeyse evlenecek çiftler sadece iki alyans alıp gidiyorlar. O eski gelenek, göreneklerin hepsi kayboldu. Çeyrek altında da aynı durum söz konusu. Önceden takı için çeyrek alınırdı, şimdi gram altını bile insanlar almaktan imtina ediyorlar. 0.25 gram, 0.50 gramlar da yok artık.”

BORSA YÜZDE 1.85 YÜKSELDİ

Borsa da altın gibi yeni haftaya hareketli başladı. BIST 100 Endeksi, gün içinde 8129 puanı gördü. Bu seviyede endeksin cuma kapanışına göre kazancı yüzde 2’yi aştı. BIST 100 Endeksi, haftanın ilk işlem gününü yüzde 1.85 artışla 8.107 puandan kapattı.

Yazarlar