Geri Dön
EkonomiGramı 50 dolara ileri teknoloji ihracatı

Gramı 50 dolara ileri teknoloji ihracatı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, haberleşme ve elektronik harp teknolojileri konusunda kritik bileşenleri tasarlayıp üreterek, gram başına yaklaşık 50 dolar değerle ihracat gerçekleştiren Tualcom Elektronik A.Ş.’yi ziyaret etti.

Gramı 50 dolara ileri teknoloji ihracatı

Tualcom Genel Müdürü Tunahan Kırılmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Salih Erdem’den bilgi alan Varank, sunumun ardından Ar-Ge çalışmalarını yerinde inceledi.

İhracat artıyor

Tualcom Genel Müdürü Kırılmaz, özellikle İHA, SİHA, füze ve mühimmatların alt sistemlerini geliştirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ürünlerimiz, yüksek teknolojili ve oldukça küçük boyutlu olmaları nedeniyle tüm platformlara entegre edilebilen yapılarıyla tercih ediliyor. Yabancı muadillerden daha başarılı performans sergileyebiliyoruz. Bu sayede de yoğun talep görüyoruz.”

Geçen yıl 1.5 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdiklerini söyleyen Kırılmaz, Almanya, İngiltere, Fransa, Brezilya, Güney Kore, İtalya ve Pakistan’ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeye ürün ihraç ettiklerini bildirdi. Tunahan Kırılmaz, “Bir ülkeye satış yaptığımızda diğer ürünlerimize de talep oluyor. Gram başına 40-50 dolar mertebesinde katma değeri olan ürünler geliştiriyor ve ihraç ediyoruz” diye konuştu.

Boyut avantajı

Füze ve mühimmat projelerinde şirketin ürünlerinin kullanılmaya başlandığını belirten Kırılmaz, geliştirdikleri ‘Anti-Jam’ sisteminin yüksek başarı ve küçük boyutları sayesinde büyük ilgi gördüğünü dile getirdi.

Kırılmaz, 8 antenli ‘Anti-Jam’ sistemi geliştirdiklerini, bu sistemin de yüksek performansıyla İHA ve SİHA platformlarında talep edileceğini ifade etti.

Milli konumlama sistemi

GPS ve GNSS’den bağımsız milli konumlama sistemi üzerinde çalıştıklarını bildiren Kırılmaz, şunları kaydetti:

“Platformlarımız kendi konumlarını milli çözümlerimizle sunabilecek. İlk denemelerini yapmaya başladık, çeşitli uçuşlarda gösterimlerimizi yapıyoruz. Bu sistem platformlarımız için global navigasyon uydularına ihtiyaç duymadan kendi milli çözümlerimizle bölgesel bir navigasyona uyum sağlayabiliyor. Böylelikle bir İHA’mız ya da füzemiz, üzerinde hiçbir GPS alıcısı olmadan da uçuş yapabilecek.”

Kırılmaz, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’ndaki hedeflerine özellikle haberleşme, telemetri ve milli navigasyon sistemi tarafında ciddi katkı sunabileceklerini ifade etti.

MSB açıkladı! PKK'lı 3 terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara'da 3 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler