Geri Dön

Gümrükteki analiz ticareti kolaylaştırdı

Ticaretin en güvenilir ve hızlı şekilde yapılabilmesi, maliyetlerin azaltılması ve kaçakçılığın önlenmesi için son derece önemli olan, gümrük laboratuvarlarında yapılabilen ve akreditasyonu  gerçekleştirilen analizlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Gümrükteki analiz ticareti kolaylaştırdı

AA’nın Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre, ticaretin en güvenilir ve hızlı şekilde yapılabilmesi, iş insanlarının maliyetlerinin azaltılması, denetimlerden hızlı sonuç alınması ve kaçakçılığın önlenmesi açısından son derece önemli olan, gümrük laboratuvarlarında yapılabilen ve akreditasyonu gerçekleştirilen analizlerin sayısı sürekli artıyor.

Bu çerçevede, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı İstanbul Laboratuvar Müdürlüğü, daha önce 19 olan Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) akredite analiz metot sayısını 38’e yükseltti.

Metot sayısı 96 oldu

Böylelikle, İstanbul Laboratuvar Müdürlüğü’nce tahıl ve tahıl ürünlerinde rutubet tayini, yağlı tohum küspelerinde yağ tayini, metalik  malzemelerde sertlik deneyleri, motorinde viskozite tayini gibi 19 analiz metodu için daha akreditasyon alındı. Gümrük laboratuvar müdürlükleri, söz konusu belgelendirmelerin ardından 77 olan akredite metot sayısını temmuz itibariyle 96’ya çıkardı.

 

Bahçesinde nesli tükenme tehlikesi altında olan ağaç yediuyuru bulduAfyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde yılın 7 ayı uyuyan, fındık faresine benzerliği ile bilinen ve nesli tükenme tehlikesi altında olan ağaç yediuyuru (dryomys nitedula) görüldü. Ağaç yediuyuru bulan vatandaş hayvanı bir süre besledikten sonra doğaya saldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber