Geri Dön
EkonomiHalka arzdan 1 milyar TL’lik gelir bekliyor

Halka arzdan 1 milyar TL’lik gelir bekliyor

Aydem Enerji bünyesindeki Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı için düğmeye basıldı.

Halka arzdan 1 milyar TL’lik  gelir bekliyor

19 Nisan’da başlayacak talep toplama süreci, 22 Nisan’da sona erecek. Pay başına fiyat aralığının 8.5.–9.90 TL olarak belirlendiği, oransal dağıtım yöntemiyle gerçekleşecek halka arzda, 1 milyar TL’lik gelir hedefleniyor.

25 santrali var

Aydem Enerji CEO’su ve Aydem Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İdris Küpeli, son üç yılın en büyük halka arzı olacak bu işlemden 1 milyar TL’lik gelir beklediklerini söyledi. Aydem Yenilenebilir Enerji’nin Türkiye genelinde 25 yenilenebilir enerji santralinde, 1.020 MW kurulu güçle, yıllık 3.2 TWh lisanslı üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten Küpeli, “Yatırım iştahı yeniden oluştu. Global trendler ve ülkemizin ekonomik ihtiyaçlarıyla bağlantılı olarak yenilenebilir kaynaklarla üretim daha da büyük bir önem taşıyor ve gelecek vadediyor. Bu doğrultuda halka arz için uygun bir dönemde olduğumuzu düşünüyoruz. Halka arzın büyüklüğü ek pay satışı ile birlikte toplamda 1.1 milyar TL-1.3 milyar TL aralığında, halka açıklık oranı da ek pay satışı ile birlikte toplam yüzde 18.44 olacak” diye konuştu.

Hibrit projeler yolda

İdris Küpeli, hibrit projeleri de odaklarına aldıklarını aktararak, şunları söyledi: “Bu yıl hibrit santrallerde de öncü adımlar atacağız. Yatırımının önemli bölümünü tamamladığımız hibrit santrallerde yağış az olduğunda GES’ten, güneş az olduğunda da HES’ten üretim gerçekleştirerek mevsim koşullarının etkisini asgari seviyeye indireceğiz. Bu sayede mevcut santrallerimizin kapasitelerinin daha verimli kullanılmasını ve elektrik üretimlerinin artmasını sağlayacağız. Hedefimiz 5 yıl içerisinde portföyümüzün gücünü iki katına çıkararak 2.000 MW seviyelerine ulaşmak. Şirketimizin son 13 yılda gösterdiği yıllık bileşik yüzde 20’lik büyüme oranı, 5 yıllık hedefimizin bizim için ne kadar erişilebilir olduğunu kanıtlıyor.” Küpeli, 2017-2020 yılları arasında inovasyon projelerine 2.8 milyon dolar yatırım yaptıklarını da belirti.

Annesiyle tartışıp, kendisini kilitlediği odayı ateşe veren kişi hayatını kaybettiHatay'da, annesiyle tartışan Mustafa D. (34), yaşadığı evi ateşe verdi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın söndürülürken, eve giren sağlık ekipleri ise kendisini odaya kilitleyen Mustafa D.'nin hayatını kaybettiğini belirledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler