Geri Dön
EkonomiHasat öncesi arazide 7/24 nöbet tutuyorlar

Hasat öncesi arazide 7/24 nöbet tutuyorlar

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Antep fıstığının hasat döneminin yaklaşmasıyla arazilerdeki güvenlik önlemleri arttı. Fıstık bahçelerinin bekçileri, ellerinde av tüfekleriyle 24 saat boyunca, ağaçlardaki mahsulün çalınmaması için nöbet tutuyor.

Hasat öncesi arazide 7/24 nöbet tutuyorlar

Her yıl fiyatı artan ve bir yıl mahsul verip bir yıl vermeyen Antep fıstığında, bu yıl mahsulun önceki yıla oranla az olması bekleniyor. Arazi sahipleri fıstık bahçelerine nöbet kulübeleri yaptırarak hırsızlığa karşı bekçi tutuyor. Büyük bölümü motosikletleri ile veya yaya olarak devriye atan bekçiler, bahçelerden fıstık toplamaya çalışanları uyarıyor. Bekçiler, olası bir hırsızlık olayı ile karşılaştıklarında da jandarmayı arayarak ihbarda bulunuyor.

3-4 saat uyuyorlar

15 yıldır fıstık bahçelerinde bekçilik yapan Mehmet Dağdeviren, hırsızlık yapacak olan kişilerin bekçisi olmayan arazileri tercih ettiğini söyledi. Dağdeviren, “Gece uyumuyoruz, sadece nöbet değişimlerinde günlük 3-4 saat kadar uyuyabiliyoruz” diye konuştu.

 

Büyükşen çifti cinayetini işlediği öne sürülen Afgan uyruklu şahış tutuklandıKonya'nın Karatay ilçesinde 3 yıl önce öldürülen Necla ve Metin Büyükşen çifti cinayetiyle ilgili 3 gün önce Ankarada çobanlık yaparken yakalanan Afganistan uyruklu Abdulhamid Uzbek, ifadesinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler