Geri Dön
EkonomiHibe destek ile aldılar! Kiralamak isteyen sıraya giriyor

Hibe destek ile aldılar! Kiralamak isteyen sıraya giriyor

Bursa'da köylüler ilaçlama yapan drone aldı. Kiralamak isteyenlere günler sonrasına sıra veriyor.

Mustafakemalpaşa ilçesi Tepecik köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, tarlarında ektikleri mısırlara zarar verdiği için traktörle ilaçlama yapamıyor ve ürünleri büyük oranda zarar görüyordu. Bu işe çare arayan köylüler 160 bin lira hibe alarak ilaçlama yapan drone aldı. Aldıkları bu drone 10 dönüm tarlayı 10 dakikada ilaçlıyor.

Drone sayesinde tarlaya ilaçlama yapmak için traktörle girilmiyor ve bu sayede ürün zayiatı olmuyor. Mısır tarlaları da drone'la artık ilaçlanabiliyor. Bu sayede haşerat tarladaki ürünlere zarar veremiyor. Tepecik köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, aldığı drone'u kiralıyor. Drone ile tarlanın dönümünü 20 liraya ilaçlama yapan köylüler bu yıl 5 bin dönüm tarlayı ilaçlamayı hedefliyor. İlaçlama yapan drone'u kiralamak için talep oldukça fazla köylüler günler sonrasına gün vermek durumunda kalıyor. Tepecik köylüleri yaptıkları kiralama ile drone'a yaptıkları ücreti 1 sezonda çıkartmayı ve önümüzdeki yıl drone sayısını 2'ye çıkartmayı hedefliyor.

Hibe destek ile aldılar Kiralamak isteyen sıraya giriyor

Tepecik köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, olarak ilaçlama yapan drone aldıklarını ifade eden Başkan Nazmi Seymen, "Bursa köylerinde ilk ilaçlama drone'unu biz aldık. Bizimde teknolojiye ayak uydurmamız lazımdı. Köyümüzde mısır ekimi çok fazla biz traktörle mısırları çok fazla zayiat verdiği için ilaçlama yapamıyorduk. Drone sayesinde ilaçlamayı yapabileceğiz. Bu sayede ürünlerimizden daha fazla verim alacağız. Bu drone'u dönüm başı 20 liraya kiraya veriyoruz. Drone ile Mustafakemalpaşa ilçesinin tüm köylerine hizmet vermeyi hedefliyoruz. Drone ile ilaçlama yaptırmak için çok fazla talep var üreticileri sıraya yazıyoruz. Drone tarlada yetişen, kavun, karpuz, domates, buğday ve bir çok ürünü ilaçlıyoruz. Tarlalarımızı traktör ile ilaçladığımızda yüzde 8'lik zayiat oluyordu. Drone ile ilaçlama yapıca bu zayiat ortadan kalkıyor. Bu yıl 5 bin dönüm tarlayı ilaçlama yapmayı hedefliyoruz. Talep çok fazla olduğu için bir tane daha drone almayı düşünüyoruz" dedi.

Drone ile ilaçlama yapmanın ürün zayiatını önlediğini ifade eden üreticiler, "Daha önce tarlalarımızı traktörle ilaçlıyorduk. Artık drone ile ilaçlama yaptırıyoruz. Dron ile ilaçlama traktörün verdiği zayiatı vermiyor, daha fazla ürün alıyoruz. Teknolojiye ayak uydurduk daha çok ürün alıyoruz" şeklinde konuştu.

Hibe destek ile aldılar Kiralamak isteyen sıraya giriyor