Geri Dön

Hükümet, İhale Kanunu’na yine el attı

Daha önce sekiz kez değiştirilen İhale Kanunu, bir kez daha değiştiriliyor. İlgili tasarının dünkü görüşmelerinde AKP’nin verdiği değişiklik önergelerine muhalefet sert tepki gösterdi

CHP Milletvekili İsa Gök ‘padişahlık yasası çıkarıldığını’ söyledi. CHP’li Hakkı Suha Okay, “Bu, AB’ye uyum değil, AKP’ye uyum yasası” dedi. 13 maddesi kabul edilen tasarının 20. maddesi, toplantı karar yeter sayısı olmaması nedeniyle oylanamadı.
AKP’lilerin önergesiyle, 20. maddedeki, “Kurum, gerekli gördüğü takdirde, kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık bulunduğuna ilişkin iddiaları da inceler ve sonuçlandırır” hükmünün yürürlükten kaldırılması isteniyor.
CHP’li Gök bu düzenleme ile kurulun tüm unsurlarıyla ortaya çıkarılmış bir yolsuzluk görünse bile res’en inceleme yetkisi kalmayacağını söyledi.

Kadroyu Başbakan belirliyor
Kurul kararlarının yerindelik denetimine tabi tutulmamasına ilişkin düzenleme de tepki çekti. Personel alımına Başkan’ın karar vermesine ilişkin düzenleme de, “Tüm kadroları AKP belirleyecek” gerekçesiyle eleştirildi.
Bu arada kurul başkanı ve üyelerinin, ‘ücret karşılığı ders ve konferans verememesi’ kuralının kaldırılmasına ilişkin düzenlemeye de tepki gösteren Gök, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Böylece kurul üyeleri şirketlere 10 bin dolarlık konferans verecek, rüşvetin faturası kesilecek” dedi.

Seçim hazırlığı
Bu arada kabul edilen bir önergeye göre genel veya mahalli seçimler ile Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması durumunda, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılacak bazı mal ve hizmet alımlarıyla, mahalli seçimlerle ilgili İl Seçim Kurulu Başkanlıkları tarafından yapılacak oy pusulası basım hizmetleri de doğrudan satın alınabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sorulan soruya tepki gösterdi!Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Libya'daki şehitlerle alakalı soruya tepki gösterdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber