Geri Dön

İkinci yüzer LNG deposu Akdeniz’e

Türkiye’nin enerji arz güvenliğini garanti altına alacak, 263 bin metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) depolama kapasiteli ikinci yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali (FSRU) kasımda faaliyete girecek.

İkinci yüzer LNG  deposu Akdeniz’e

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye’nin doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almak isteyen Bakanlık, geçen yıl sonunda Türkiye’nin ilk FSRU’sunun devreye alınmasının ardından, ikinci FSRU için Japon MOL (Mitsui-OSK Lines) ile kiralama anlaşması imzaladı.

Kasımda faaliyete alınması planlanan dev yüzer terminal ile Türkiye’nin her yıl artan doğalgaz talebinin karşılanmasının kolaylaştırılması hedefleniyor. Söz konusu terminal ile ayrıca dünyada hızla yükselen LNG piyasasının avantajlarıyla kaynak çeşitliliği sağlanmış olacak. Türkiye’nin ikinci FSRU terminali olacak 345 metre boyundaki gemi, toplamda 263 bin metreküplük yüksek LNG depolama kapasitesi nedeniyle tercih edildi.

Bu kapasite, gemi tam dolu olduğunda 167 milyon metreküp gazı her an hazır tutabildiği anlamına geliyor. Tesis, Türkiye’nin doğalgaz sistemine günlük 21 milyon metreküpe kadar gaz basabilecek. Akdeniz bölgesinde devreye alınacak terminal ile kaynak ülke ya da sistemdeki sorunlardan kaynaklı doğalgaz arz riskleri de ortadan kaldırılmış olacak.

Kapasite artışı

LNG’den gazlaştırma kapasitesi, 2016’da Egegaz terminalindeki kapasite artışı ve Türkiye’nin ilk FSRU projesinin devreye alınmasıyla 64 milyon metreküpe çıkmıştı. Bu yıl devam eden çalışmalar kapsamında, Egegaz terminali, Marmara Ereğlisi LNG terminalindeki kapasite artışı ve ikinci FSRU ile söz konusu rakam 117 milyon metreküpe çıkmış olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, daha önce yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almak için yıl sonunda ikinci yüzer LNG terminalimizi de devreye alacağız” demişti. Albayrak, Türkiye’nin LNG kapasitesini geliştirmek için çok önemli adımlar atıldığını söylemişti.

Avcılar’da baltalı komşu kavgasına 3 tutuklamaİstanbul Avcılar’da husumetli oldukları komşularıyla kavga ederek karı kocayı baltayla darp etme olayına karışan 3 şahıs kasten yaralama suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber