Yaşam Volkan ateşinde mangal keyfi! Ya patlarsa ne olacak: Sıcaklık 500 dereceye çıkıyor

Volkan ateşinde mangal keyfi! Ya patlarsa ne olacak: Sıcaklık 500 dereceye çıkıyor

07.05.2024 - 07:01 | Son Güncellenme:

Etinizi volkan ateşinde pişmiş bir şekilde yeme fikri kulağa nasıl geliyor? Bu restorandaki misafirlerin hepsi yanardağdan yükselen, fokur fokur kaynayan ısıyla pişirilmiş yemekleri tüketiyorlar. Peki, anlatılanlar tam olarak nasıl mümkün oluyor?

Volkan ateşinde mangal keyfi Ya patlarsa ne olacak: Sıcaklık 500 dereceye çıkıyor

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr - Harika yemeklerin yer aldığı farklı kültürlere ait zengin mi zengin mutfaklar dünyanın dört bir köşesinde yer alır. Hatta çoğu kez farklı yemek deneyimlerinin tadını çıkarmak belki de seyahatin en büyük faydalarından biridir. Özellikle konu maceracı yemek meraklıları ve yemek deneyimini büyüleyici bir gösteriye dönüştürmek olduğunda 'yanardağ pişirme' adı verilen usül kulağa ilginç gelebilir. Yani girdiğiniz restoranda etinizin volkanik bir ısıda pişirilmesini tercih edebilirsiniz. Peki ama nasıl? 

Haberin Devamı

Volkan ateşinde mangal keyfi Ya patlarsa ne olacak: Sıcaklık 500 dereceye çıkıyor

YANARDAĞIN ISISI KULLANILIYOR

Evet, yanlış duymadınız! İspanya, Kanarya Adaları'ndaki Lanzarote'de bulunan 'El Diablo' (Şeytan) adlı restoranda yemekler büyük bir deliğin üzerine inşa edilmiş devasa bir dökme demir ızgarada pişiriliyor. Restoran, lav havuzunun 1,8 metre yukarısına inşa edilmiş, 500 santigrat dereceye ulaşan dev bir ızgaraya sahip.

Yerel mimar Cesar Manrique tarafından tasarlanan ve 1970'lerde inşa edilen tesiste et, kümes hayvanları ve balıklar yanardağın jeotermal ısısı kullanılarak ızgarada pişiriliyor. Şaşırtıcı bir şekilde Kanarya Adaları'ndaki volkanların, volkanik üzüm bağı gibi başka kullanım alanları da var.

Volkan ateşinde mangal keyfi Ya patlarsa ne olacak: Sıcaklık 500 dereceye çıkıyor

BİLİM İNSANLARINA DANIŞIYORLAR

El Diablo'nun menajeri Julio Padron, yanardağdan yayılan ısının yılda 365 gün, günde 24 saat 450 ila 500 santigrat dereceye ulaştığını söylüyor. Yer altından gelen yüzeydeki olağandışı sıcaklıklar nedeniyle volkanologların buna jeotermal anormallik adını vermesinin nedeni de bundan kaynaklanıyor. Padron, restoranın yiyecekleri ve ızgaralanma şeklini kontrol etmek için bilim insanlarına ve volkanologlara danıştığını ve onların da güvenli olduğunu düşünerek bu pişirme tekniğiyle ilgili hiçbir tehlike olmadığını söyleyerek olumlu karşıladıklarını söyledi.

Haberin Devamı

Havada ateş yükselirken ve yemek odasından lavlar fışkırırken salata yemeye çalışma düşüncesi korkutucu gelse de Timanfaya Yanardağı'nın son patlaması 1824'te gerçekleşti. Bu sebeple yeni bir volkan patlaması beklenmiyor. Sadece yemeklerin pişmesine yarayacak ufak volkanik fokurdamalar gerçekleşiyor. Restoranın manzarası ise 18. yüzyılda adada ortaya çıkan yaklaşık 100 yanardağdan oluşan 'Montanas del Fuego' yani Ateş Dağları ile çevreleniyor.

Volkan ateşinde mangal keyfi Ya patlarsa ne olacak: Sıcaklık 500 dereceye çıkıyor

KAYA DÖŞEMEK ZORUNDA KALDILAR

Devasa bir ısı kaynağının üzerine bir restoran inşa etmek de kolay değildi. Mimarlar Eduardo Caceres ve Jesus Soto, temel kazmak yerine 9 kat bazalt kaya döşemek zorunda kaldılar. Açıklığın üzerine ise dev bir ızgara yerleştirilmiş, burada da 1.8 metre aşağıda ve 400 santigrat derecede yumuşak bir şekilde köpüren lavlar var.

Yazarlar