Geri Dön
Ekonomiİklim değişikliğine karşı iş birliği

İklim değişikliğine karşı iş birliği

Akbank, NatWest Markets Plc ile yapmış olduğu Türkiye'nin ilk sürdürülebilirlik bağlantılı FX hazine işlemleri anlaşmsına üç sürdürülebilirlik performans kriteri eklendi. Akbank anlaşma kapsamında sırasıyla cinsiyet eşitliği, yeni kömür santrali projelerini kredilendirmeme ve elektrik tedarikinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasından oluşan kriterlerine bağlı kalacağını vurguladı.

İklim değişikliğine karşı iş birliği

Akbank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Muratoğlu, anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Türk bankacılık sektörüne, gerçekleştirdiğimiz girişimlerle çevresel ve sosyal yönetişim alanlarında liderlik etmeye devem ediyoruz. Ekim ayında bankamızın gerçekleştirdiği 300 milyon dolarlık Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki ilk ESG - KPI bağlantılı repo anlaşmasının ardından yapmış olduğu bu hazine anlaşması ile bir kez daha sürdürülebilirliği bankacılık anlayışının merkezinde konumlandırıyor."

FX anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, NatWest Döviz Masası Başkanı Fabio Madar, "FX işlemlerini ESG KPI'larıyla uyumlu hale getirmede ve 'sürdürülebilirlikle bağlantılı' kavramını FX’e uyarlamada Akbank'la işbirliği yapmaktan son derece mutluluk duyuyoruz" dedi.