Geri Dön
Ekonomiİklimlendirme sektörü 'alım heyeti programı' ile ihracat hedefine ulaşacak

İklimlendirme sektörü 'alım heyeti programı' ile ihracat hedefine ulaşacak

İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, ISK Sodex İstanbul Fuarı'nda alım heyeti programı organize edileceğini belirterek, "Programa bu yıl 53 ülkeden 230'dan fazla yabancı ziyaretçi katılacak." dedi.

İklimlendirme sektörü 'alım heyeti programı' ile ihracat hedefine ulaşacak

Şanal, AA muhabirine, bu yıl 15'incisi düzenlenecek ISK Sodex İstanbul Fuarı'nın 4 gün süreceğini söyledi.

Fuarda İSİB tarafından organize edilecek alım heyeti programına ilişkin bilgi veren Şanal, "Heyete bu yıl 53 ülkeden 230'dan fazla yabancı ziyaretçi katılacak. Türk iklimlendirme sektörünü oluşturan firmaların temsilcileri üç gün boyunca yabancı iş adamlarıyla bir araya gelerek ürünlerin ticarileşmesi ve ihracata dönüşmesi konusunda çalışacaklar." diye konuştu.

Şanal, 2019'da düzenlenen programa 43 ülkeden 143 yabancı katılımcının geldiğini anımsatarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen bu yıl katılımın daha yüksek olduğunu bildirdi.

İklimlendirme sektörünü oluşturan tüm firmaların alım heyeti programı kapsamında B2B görüşmeleri yapacaklarını ifade eden Şanal, "Bu ikili görüşmelerle yabancı firma yetkilileri ülkemizin iklimlendirme firmaları temsilcileriyle görüşerek ihracatın artırılması yönünde çalışılacak." dedi.

Şanal, Şili, Arjantin, Afrika, Brezilya ve Uzak Doğu'dan alım gücü yüksek firmaları fuara davet ettiklerini dile getirdi.

Fuarın ana konseptlerinden birinin de yeşil enerji olduğuna işaret eden Şanal, şu değerlendirmede bulundu: "Sektör firmaları bu noktada çalışma yaptı. 35'ten fazla Ar-Ge merkezi var. Eko dizaynlara uygun ürünler üretme hazırlıklarımız devam ediyor. Bu doğrultuda çevreci, ozon tabakasına zarar vermeyecek ürünleri firmalarımız fuarda sergileyecek. Şu an tüketilen enerjinin büyük bölümü ısıtma, soğutma ve klima ürünlerinde kullanılmakta. Yeşil Mutabakat konusunda sektörümüz dinamik hareket ederek kendini geliştiriyor. Enerji verimliliği yüksek ürünlere yönelik çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Bunlar aşama aşama yapılıyor. Her yıl yeni kriterlere göre sektör firmaları yeni ürünler dizayn ederek çalışmalarına devam ediyor. İhracatımızın yüzde 55'i Avrupa ülkelerine yönelik. Bunun için Avrupa'yı doğru analiz ederek mevcut pazarımızı kaybetmeden sürekli sektörümüz kendini yeniliyor ve ürün geliştiriyor."

Sektördeki gelişmeler

Şanal, sektörde Kovid-19 salgınının etkili olduğu 2020'de yüzde 2'lik kayıp yaşandığını bildirdi. Salgın döneminde sektörün hızlı organize olarak tüm aktivitelerini dijital platforma taşıdığını vurgulayan Şanal, şunları kaydetti.

"Dijital B2B heyetlerine ağırlık verdik. Bunların karşılığını almaya başladık. Bu yıl içinde 16'dan fazla dijital alım heyeti düzenledik. Bunlar meyvesini verdi. Bugün itibarıyla iklimlendirme sektörü 4,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Verilere baktığımızda yıl sonuna kadar 6 milyar dolarlık barajı rahatlıkla aşabileceğiz. Bu yıl sektör için başarılı geçiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisinin alt sektörlerinde iklimlendirme 11'inci, büyük sektör ve sanayi ürünleri içinde ise ilk 5'e giriyor. Sektörümüze yeni gelen yatırımlarla ve yeni kurulan Ar-Ge merkezleriyle ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 97'dir. Yıl sonunda kadar kalan yüzde 3'lük kısmı da kapatıp ihracat fazlası veren sektör haline geleceğiz."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Lastikçi ustasından çırağa hortumlu dayak! Usta vurma, ben çalışmıyorumŞanlıurfa’da, oto lastikçi ustası tarafından çırağın hortumla dövüldüğü anlar, kameralara saniye saniye kaydedildi. Sosyal medyada paylaşılan ve tepkilere neden olan görüntülerde çırağın "Usta vurma, ben çalışmıyorum" dediği duyuluyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler