Geri Dön
EkonomiiPhone’lara gizemli mesaj: ‘Evde kal Türkiye’

iPhone’lara gizemli mesaj: ‘Evde kal Türkiye’

Türkiye’deki bazı iPhone kullanıcılarına dün sabah saatlerinde “Evde Kal Türkiye” uyarısı ile acil durum bildirimi gönderildi.

iPhone’lara gizemli mesaj: ‘Evde kal Türkiye’

ANKARA Milliyet - Vatandaşlar, arka arkaya telefonlarına gelen mesajları sosyal medyadan paylaşırken, Vodafone, konunun teknik ekiplerca araştırıldığını belirterek, aksaklık dolayısıyla özür diledi.

Mesajla uyandılar

Dün sabah, Vodafone abonesi bazı iPhone kullanıcılarına sesli ve görüntülü bildirim şeklinde “Test Alert Notification” başlığıyla “Evde kal Türkiye” uyarısı gönderildi. Uyarıları Twitter’da paylaşan kullanıcılar, söz konusu alarmın birkaç kez tekrarladığını ifade etti.

Sabah saat 9.00-10.00 arasında gönderilen uyarılara tepki gösteren bazı aboneler, uyarının pandemi ya da afetle ilgili olduğunu sandıklarını belirtti. Android telefonlara ise herhangi bir uyarı gitmedi. Telefonuna bildirim ulaşan çok sayıda vatandaş sosyal medyadan görüntülü mesajlar paylaşırken, “Evde Kal Türkiye” Twitter gündeminde ilk sıralara yerleşti. Kullanıcılar, “Test Alert Notification Evde Kal Türkiye uyarısı nedir, Test Alert Notification uyarısı nasıl kapatılır” sorusuna yanıt aramaya başladı. iPhone ve Apple Watch’lar acil durum, hükümet ve kamu güvenliği uyarıları alabiliyor. Benzer uygulamalar ABD ve İngiltere’de de yer alıyor.

Vodafone: Özür dileriz

Konuyla ilgili açıklama ise Vodafone’dan geldi. Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“24 Temmuz 2021 sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında ‘Evde kal Türkiye’ bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir. Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır. Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Görgü tanığı anlattı! Lise öğrencileri birbirine girdiZeytinburnu'nda okuldan çıkan lise öğrencisi iki grup arasında bıçaklı kavga çıktı. Olay yerine gelen polisi gören liseli öğrencilerin kaçmaya çalıştığı sırada, bıçaklanan bir genç koşarken yere yığıldı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler