Geri Dön

IŞİD ve yüklü faturalar yabancı turisti kaçırdı

IŞİD endişesi Türk turizmini baltalıyor. 75 otelle görüşülerek yapılan ankete göre, yüklü fatura ile ilgili gelişmeler de turizmi olumsuz etkiliyor. Bir esnaf, “Batılı turist gördüğümüz zaman kucaklayasımız geliyor” diye konuşuyor

IŞİD ve yüklü faturalar yabancı turisti kaçırdı

Küçük Oteller Derneği’nin 75 otelle görüşürek yaptığı ankete göre, butik ve küçük boyutlu otellerin yüzde 60’ı doluluk oranında azalma yaşıyor. IŞİD endişesi ve pahalı hesap haberleri turizmi olumsuz etkiliyor. Batılı turistlerin Türkiye’ye ilgisindeki düşüşü bir esnaf, “Batılı turist gördüğümüz zaman kapıda kucaklayarak buyur edesimiz geliyor” sözleriyle anlattı.

Raporda, “İstanbul’dan ankete katılan otellerin yüzde 76’sı doluluk oranlarında geçen seneye göre azalma yaşıyor. Doluluk oranında yüzde 10’un üzerinde artış yakalayabilen otel ise yok.

Özellikle Taksim ve Sultanahmet bölgesindeki otellerde, kayıplar oldukça yüksek. Dolulukta artış yakalayan otellerin yüzde 50’si fiyat kırarak bu rakamları yakaladığını belirtti. Çoğu otel, fiyatların çok düştüğünü, yüksek olması gereken sezonlarda dahi ölü sezon fiyatı uyguladıklarını ifade etti” denildi.

Son 2 yılda oldu

İstanbul bölgesinde Amerikalı, Kanadalı, Avustralyalı oranlarında ciddi düşüş olduğu, İngiliz turist başta olmak üzere Fransız, Alman, İspanyol gibi Avrupalı turist pazarının giderek küçüldüğü belirtilen raporda, Sultanahmet’ten bir turizmcinin, “Batılı turist gördüğümüz zaman kapıda kucaklayarak buyur edesimiz geliyor, son 2 yıldaki büyük değişim kelimelerle anlatılacak gibi değil” değerlendirmesi de yer aldı.

Kapadokya ayakta kaldı

Rapora göre, Kapadokya’da otellerinin yüzde 67’si geçtiğimiz seneye oranla doluluklarda yaklaşık yüzde 10’luk bir artış yakalamış durumda. Otellerin yüzde 33’ü ise azalma yaşıyor.

2015’in ilk yarısında Türkiye’de bu kadar yüksek oranlarda artış yakalayabilen tek destinasyon olarak Kapadokya gözüküyor. Çin ve Kore pazarında artış olduğunu hemen hemen tüm oteller belirtmiş, yerli pazarı da aynı şekilde geçtiğimiz yıllara göre artış yakalayan gruplardan. Arjantin, Şili, Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinden de az ölçüde artış gözüküyor.

Amerika, Avustralya ve özellikle Japon turist sayısında düşüş var. Batılı turist azalıyor.

‘Turizmdeki kayıp kapanmayacak’
Küçük Oteller Derneği’nin hazırladığı raporda Alaçatı ve Çeşme için esnaf yorumları şöyle oldu: “Euro’nun TL’ye göre değer kazanması ile ikinci yarıda göreceli bir artış olacak diye düşünüyoruz. Ama ilk 6 ayın kaybı kapanmayacak gibi. IŞİD olayı negatif etkiliyor batılı turisti. Batıda, ‘IŞİD riski var gitmeyin’ yazılarına hükümetin tepki vermesi çok önemli ama maalesef duymazdan geliyorlar.”
‘Her şey dahil bitsin’
Raporda, Bodrum için şu değerlendirmelerde bulunuldu:
“Bodrum ne yazık ki İstanbul ile beraber en fazla kayba uğrayan destinasyon olarak gözüküyor. Otellerin yüzde 78’i doluluk oranında bir düşüş belirtmiş ki bunların çoğu da yüzde 15’ten fazla düşüş yaşayanlar. İngiliz, Alman, Fransız, İsviçreli ve Hollandalı başta olmak üzere batı pazarında ciddi bir düşüş gözlemleniyor. Buna ilaveten genel olarak yerli turistin de elini çekmesi doluluklara ciddi ölçüde yansımış. Taleplerde çok azalma var.”
Bodrum’un turizmci esnafı da şunları anlattı: “Şu an için Fransa’dan gelen misafir sayısı yok diyebilecek kadar az, ki geçtiğimiz yıllarda dolu geçen ağustos ayının 2. yarısını yüzde 30 Fransız misafiri ağırlamıştık. Bodrum pahalı haberleri gelen misafir sayısını azaltıyor. Her şey dahilin de mutlaka kaldırılması lazım.”
PİYASAYI SURUÇ ENDİŞESİ VURDU
Doların küresel bazda değer kazancı gelişmekte olan para birimlerini baskı altında bırakırken, Suruç’taki patlamanın yarattığı tedirginlik TL’nin daha da değer kaydetmesine neden oldu ve TL’nin dolar karşısındaki kaybı yüzde 1.5’i aştı. Bayram öncesi 2.65’in hemen altında işlem gören ve güne 2.66 civarında başlayan dolar/TL dün en yüksek 2.6943’ü gördü.
Suruç’taki patlamanın jeopolitik riskleri tekrar gündeme getirmesi ile satışların hızlandığı BIST-100 endeksi de dün yüzde 1.78 düşüşle 81.319 puandan kapandı.
Benzinde indirim
Bu arada benzin fiyatlarında bugünden geçerli olmak üzere litrede 12 kuruş indirim yapıldı. İndirimin petrol fiyatlarına bağlı olarak yapıldığını kaydedildi.

İstanbul'da ekonomi zirvesi yapıldıBeşiktaş'ta bu akşam Türkiye Bankalar Birliği ev sahipliğinde ekonomi zirvesi gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber