Geri Dön
Ekonomiİsmail Demir 'tarihi adım' diyerek duyurdu! Milli denizaltı projesinde yeni gelişme

İsmail Demir 'tarihi adım' diyerek duyurdu! Milli denizaltı projesinde yeni gelişme

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, milli denizaltı projesine ilişkin önemli bir gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter üzerinden milli denizaltı projesine ilişkin son gelişmeyi duyurdu.

TEST ÜRETİMİ BAŞLIYOR!

Demir konuyla ilişkin bir video yayınlayarak "Milli denizaltı serüvenimizde tarihi adım! Türk mühendisleri tarafından tamamen milli imkanlarla tasarlanan STM500 denizaltısının üretim faaliyetine mukavim tekne test üretimi ile başlıyoruz" dedi.

Demir, STM500'ün hem açık deniz hem de sığ sularda görev yapabilecek şekilde tasarlandığını söylerken, "Keşif gözetleme, özel kuvvetler harekatı, denizaltı harbi gibi taktik ihtiyaçlara cevap verecek donanımları bünyesinde barındıracak STM500 ileri ve modern savaş sistemleri ile donatılacak" dedi.

BOYGA GÖREVE HAZIR

Öte yandan STM tarafından geliştirilen Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOYGA’nın kabul testleri geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamladı.

Tüm test aşamalarını geriden bırakan BOYGA, güvenlik güçlerine teslim edildi. Gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesaplarından şu ifadelerle duyurdu:

“Mehmetçiğe sahada büyük avantaj sağlayacak bir kabiliyeti daha envantere kazandırdık. Milli imkanlarla geliştirdiğimiz 81 mm mühimmat bırakabilen İHA BOYGA kabul testlerini başarıyla tamamladı ve güvenlik güçlerimize teslim edildi. Hayırlı olsun.”

İsmail Demir tarihi adım diyerek duyurdu Milli denizaltı projesinde yeni gelişme

BOYGA İLE HEDEFE TAM İSABET

STM’nin taktik mini İHA ürün ailesinin en son üyesi BOYGA, üzerinde taşıdığı MKE tarafından üretilen özelleştirilmiş, 81 mm havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine tam isabetle bırakıyor.

Terörle mücadele ve asimetrik savaş ortamında etkin bir şekilde kullanılabilecek BOYGA, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma süresine sahip. Bin 500 metre uçuş irtifasına erişebilen BOYGA platformu, 5 kilometre menzilde görev yapmasının yanı sıra 15 kilo ağırlıkla tek er bir tarafından taşınabiliyor.