Geri Dön
Ekonomiİşte IŞID’ın gizli boru hatları

İşte IŞID’ın gizli boru hatları

Hatay, Antep, Urfa ve Kilis’in sınırından gizli boru hatlarıyla mazot sokan IŞİD, el koyduğu petrolü Türkiye’de satıp 800 milyon dolar kazanıyor

İşte IŞID’ın gizli boru hatları

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, IŞİD’in Türkiye’de 800 milyon dolarlık petrol sattığını söyledi. IŞİD hakkındaki araştırmalarının sonuçlarını anlatan Ediboğlu, şunları anlattı: “IŞİD dünyayı tehdit eden bir terör örgütü. Kolayca insan öldüren, insan öldürerek cennete gideceklerine inandırılmış bir grup. Böyle bir grubun her an Türkiye’de bir takım eylemlere girişmesi beklenebilir.

Bu zihniyetteki binlerce insanın Türkiye ile işbirliği halinde olması son derece tehlikeli. Yarın öbür gün bizden hangi taleplerle bulunacaklarını kestiremiyoruz. Çünkü bunlar Türkiye’deki rejimi de İslam dışı kabul ediyorlar. Bugün Irak yarın Türkiye’de benzer katliamlar ya da benzer eylemler yapmayacakları konusunda kimse garanti veremez."

Petrol geliri korkunç

Taraf'a konuşan Ediboğlu, "IŞİD, bu sene işgal ettiği petrol bölgelerinden elde ettiği (Suriye’nin kuzeyindeki Rumeylan petrol bölgesi, son olarak Musul) 800 milyon dolarlık petrolü Türkiye’de satıyor. Hatay sınırına yakın köylerden borular çekiyorlar. Benzer boru hatları Kilis, Urfa ve Gaziantep’te de var. Bunu Türkiye tarafına aktarıp paraya dönüştürüyorlar. Petrolü rafinerilerden getiriyorlar, maliyet sıfır. Suriye’de sınıra yakın yerlerde ilkel yöntemlerle rafine ediyorlar ve Türkiye üzerinden satıyorlar bunun değeri de 800 milyon dolar." dedi.

Devlet göz yumuyor

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, "Gerek Suriye’ye gerek Irak’a Avrupa’dan, Rusya’dan Asya ülkelerinden ve Çeçenistan’dan büyük miktarda savaşçı geliyor. Bunlar Türkiye üzerinden gidiyor. IŞİD’a katılmak için yurt dışından gelenlere Suriye ve Irak’a geçişlerinde yardım eden en az bin Türk vatandaşı olduğu bilgisi var. Bu işin içinde MİT olduğu iddiası var. MİT’in bilgisi olmadan böyle bir olayın gerçekleşme şansı yok.”

Türkiye- Suriye sınırında yüzlerce atlı, binlerce yaya kaçakçı askerler ile çatışıyor. Rojava’da YPG ile Kaide’ci El Nusra arasındaki çatışmalarda en büyük kavganın bölgeden Türkiye’ye satılan petrol ürünlerinden elde edilen gelir olduğu biliniyor. Şırnak’ın Cizre ile Mardin’in Nusaybin ilçeleri arasındaki bölgenin karşısında bulunan Rimelan bölgesindeki kuyuların önemli bir bölümü IŞİD in kontrolünde. Yaklaşık 2 bin kuyuyu kontrol eden örgütün günde 1500 ton kaçak petrolü Türkiye’ye soktuğu tahmin ediliyor. Bu rakam Türkiye’deki tüketimin yüzde 3.5’ine tekabül ediyor.