Geri Dön
EkonomiKaravan ve tekne tutkunları merakla bekliyor! Bir ilk olacak

Karavan ve tekne tutkunları merakla bekliyor! Bir ilk olacak

Bu yıl hem denizseverler hem de kamp ve karavan tutkunları aynı fuarda bir araya geliyor. 18-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Boat Show Kamp ve Karavan Fuarı, ziyaretçilerini ağırlamaya hazır! Fuarda toplam maliyeti 900 milyon TL’yi bulan 118 tekne ve 80 karavan Türkiye’de ilk kez deniz üzerinde birlikte görücüye çıkıyor.

Karavan ve tekne tutkunları merakla bekliyor! Bir ilk olacak

Gonca Kocabaş / Milliyet.com.tr - Doğa ve deniz tutkunlarının merakla beklediği Boat Show Kamp ve Karavan Fuarı, Marinturk İstanbul City Port’ta 18-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Hem ekonomik hem de lüks sınıfta yer alan pek çok tekne, yat ve karavan fuarda görücüye çıkmaya hazırlanırken, önceki yıllara oranla yat ihracatında yaşanan yüzde 279.6 ve karavan satışlarında yaşanan yüzde 400'lük artışın, fuara olan ilgiye de yansıması bekleniyor.

Pandeminin başlamasıyla birlikte tatilseverler rotalarını teknelere ve karavanlara çevirdi. Karavan üreticileri, gelen siparişlere yetişmekte zorlanırken, motokaravanların üretim süresi 65 güne, çekme karavanların yapım süresi ise 25 güne kadar düşürüldü. Biz de sektörü ve bu yılki fuarda bizleri nelerin beklediğini, Anadolu Expo Kurucu Ortağı Cem Aydın ile konuştuk.

Karavan ve tekne tutkunları merakla bekliyor Bir ilk olacak

Pandemi hayatlarımızı değiştirdiği gibi tatil anlayışlarımızda da köklü değişiklikler yaptı. Fuarda hem deniz hem kara tutkunları için bolca seçenek sunuyorsunuz. 18 Eylül’de başlayacak olan fuarla ilgili beklentiniz nasıl?

Pandemi, her alanda olduğu gibi tüm dünyada tatil anlayışında da değişikliklere sebep oldu. Kapalı mekanlarda olmak yerine açık alanda olmak, havuz başında olmak yerine denizde olmak daha fazla öne çıktı. Geçen yaz, tekne satışları ve kiralamaları rekor kırdı. Marmara Boat Show olarak biz de bu yıl, Boat Show’u bu değişimi ve ihtiyaçları dikkate alarak Kamp Karavan Fuarı ile birleştirdik.

80 KARAVAN KIYIDA, 118 TEKNE DENİZDE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Fuar, Anadolu Expo Fuarcılık tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği izniyle 18 – 26 Eylül 2021 tarihlerinde Marinturk İstanbul City Port ev sahipliğinde deniz üzerinde yapılacak. Pandemi dönemiyle birlikte izole tatilin gözdesi olan, ihracatını 3’e katlayan gemi ve yat sektörü ile satış rekorları kıran karavan sektörü, Türkiye’de ilk kez 2’inci Marmara Boat Show Denizcilik, Tekne, Kamp & Karavan ve Doğa Sporları Fuarı'nda buluşacak.

Karavan ve tekne tutkunları merakla bekliyor Bir ilk olacak

18 Eylül’de Marintürk İstanbul City Port Pendik Marina’nın ev sahipliği yapacağı fuarda, fiyatları 65 bin TL ila 60 milyon TL arasında değişen 118 tekne deniz üzerinde sergilenirken, fiyatları 70 bin TL ila 2 milyon TL arasında değişen 80 karavan kıyıda doğa ve deniz tutkunları için görücüye çıkacak.

Pandemi koşullarında güvenliğin öne çıktığı tekne ve karavan teknolojilerinin ilk kez tanıtılacağı 2. Marmara Boat Show’da çadır, kamp malzemeleri ve tekne aksesuarları da yer alıyor.

MOTOKRAVANLAR FUARIN GÖZDESİ OLACAK

Bu sene fuarda ziyaretçileri ne gibi yenilikler bekliyor?

Fuarda, her bütçeye ve her ihtiyaca uygun hem tekne, yat hem de karavan seçenekleri bir arada olacak. Deniz tutkunları için 37 yeni tekne ilk kez Türkiye lansmanını Marmara 2. Boat Show’da yapacak. Teknolojik olarak pandemi koşullarına göre hazırlanan 24 yeni karavan tasarımı da fuarda ilk kez görülecek.

Karavan ve tekne tutkunları merakla bekliyor Bir ilk olacak

Bu yıl Boat Show’a yerli üreticiler yüzde 100 yerli üretim 55 tekne ile çıkarma yapacak. Hem motor yat hem yelkenli özelliği olan ve yakıt tasarrufu ile öne çıkan katamaranlar, çift gövdeli yazlık ev genişliği ve konforuyla fuarın gözdeleri arasında yer alıyor. Pandemi sonrası yazlık yerine tercih edilmeye başlayan motokaravanlar da hem yerli üretim yeni modeller hem de gelişmiş yeni teknolojileriyle doğa ve deniz tutkunları için pek çok seçenek sunacak.

'JETCAR' DA FUARDA

Bu yılın en büyük yeniliklerinden biri de hiç şüphesiz 'Jetcar' oluyor. Bize biraz Jetcar’dan bahseder misiniz?

Dünya suları üzerinde eşsiz bir yolculuk için fuarda 21. yüzyılın en cazip 'Jetcar' deneyimini sizlere sunuyoruz. Jetcar, sadece denizde giden ve "yüzen araba" olarak tanımlanan 2 kişilik bir deniz aracı. 55 knot ile 70 knot arasında hız yapabilen motor gücüne sahip. Deniz ulaşımında çok etkili olacağına inandığımız yeni bir tasarım ve en önemlisi bizce yüzde yüz yerli tasarım ve yerli üretim olması.

Hem kara hem deniz tutkunları bu fuarda bir araya geliyor. Bu yıl gelen ziyaretçiler kaç tekne, yat ve kaç karavanı bir arada görebilecekler? 

Bu yıl fiyatları 65 bin TL ila 60 milyon TL arasında değişen ve toplam maliyeti 900 milyon TL’yi bulan 118 tekne ile fiyatları 70 bin TL ila 2 milyon TL arasında değişen 80 karavan Türkiye’de ilk kez deniz üzerinde birlikte görücüye çıkacak. Pandemi sonrası en fazla tercih edilen tatil seçenekleri arasında yer alan tekneler ve karavanlar, doğa ve deniz tutkunları için farklı teknolojiler, farklı fiyat aralıkları ve yeni trendlerle görücüye çıkacak.

Karavan ve tekne tutkunları merakla bekliyor Bir ilk olacak

'YÜZDE 400 ARTAN KARAVAN SATIŞLARINA ÜRETİCİLER YETİŞEMEDİ' 

Pandemi sebebiyle geçtiğimiz 1.5 yılda çoğu insan, daha izole tatilleri tercih etti. Bunların da en başında tekneler ve karavanlar geldi. Geçtiğimiz yıllara oranla satışlarda ve ihracatta ne kadarlık bir artış mevcut?

Gemi ve yat sektörü ihracatı nisanda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 279,6 artarak 109 milyon 912 bin dolara yükseldi. Pandemi sonrası güvenli tatil tercihi olarak öne çıkan karavanlarda da 2021 yılında satış patlaması yaşandı. Yüzde 400 artan karavan satışlarına üreticiler yetişemedi. Bir motorkaravan 65 günde üretilirken, çekme karavanların üretimi 25 güne kadar düşürüldü. Türkiye’de ruhsatlı/ plakalı 2021 yılı itibarıyla 120 bin civarında karavan ve motorkaravan olduğu tahmin ediliyor. 2020 yılında 3 bin karavan ve motorkaravan imal edilmişken 2021 yılında bu rakamın 15 bine ulaşması hedefleniyor.  Pandemi tehlikesi devam ettiği sürece karavana ilginin devam etmesi ve pazarın yüzde 50 büyümesi bekleniyor.

Karavan ve tekne tutkunları merakla bekliyor Bir ilk olacak

Bu yıl fuarın en pahalı ve en ucuz tekne ve karavan fiyatları neler?

Bu yıl, en pahalı tekne 45 metre boyunda İtalyan tasarımı bir yelkenli ve fiyatı 70 milyon TL. Ekonomik tekneler ise 65 bin TL'den başlıyor. Karavanlarda, ekonomik karavanlar 70 bin TL’den başlarken en pahalı karavan 2 milyon TL.

RANDEVU ŞART, EN FAZLA 2 KİŞİ KABUL EDİLECEK

Fuar bu yıl ilk kez açık havada gerçekleşecek. Pandemi sebebiyle kapalı yerlere girmek istemeyen ziyaretçiler için oldukça büyük bir avantaj olmasının yanı sıra, fuarın içeriğine de oldukça uygun. Fuara gelecek olanların pandemi kurallarıyla ilgili bilmesi geren özel bir şey var mı?

Boat Show, uzun zamandır eylül ayında deniz üzerinde düzenleniyor. Bu yıl Marmara Boat Show olarak Kamp Karavan Fuarı ile birleşti. Kamp Karavan Fuarı da açık havada düzenlenecek. Fuarda 50 binin üzerinde deniz ve doğa tutkunu, hayalini kurduğu deniz araçlarını ve karavanları bir arada görme imkanı bulacak. Fuarda deniz tutkunları yelkenli teknelerden motoryat teknelere, sürat teknelerinden katamaranlara, botlardan marin ekipman ve aksesuarlarına kadar; karavan ve doğa tutkunları çekme karavanlardan motokaravanlara, campervanlardan, kamp treylerlerine, araç üstü çadırlardan kamp malzemeleri ve karavan ekipmanlarına kadar aradığı her şeyi bulabilecekler, test edebilecekler.

Karavan ve tekne tutkunları merakla bekliyor Bir ilk olacak

Elbette maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Anadolu Expo olarak organizasyon içerisinde tüm önlemleri aldık. Teknelerde randevulu ve en fazla 2 kişiyle gezilebilecek. Kapı girişlerinde HES kodu kontrolü yapılacak. Standlar da üstü kapalı, yanlar açık olduğu için daha güvenli olacak.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Lastikçi ustasından çırağa hortumlu dayak! Usta vurma, ben çalışmıyorumŞanlıurfa’da, oto lastikçi ustası tarafından çırağın hortumla dövüldüğü anlar, kameralara saniye saniye kaydedildi. Sosyal medyada paylaşılan ve tepkilere neden olan görüntülerde çırağın "Usta vurma, ben çalışmıyorum" dediği duyuluyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler