Geri Dön
EkonomiKartla ödemeler yüzde 72 arttı

Kartla ödemeler yüzde 72 arttı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kartla ödeme nisanda yüzde 72 artarak 117 milyar TL oldu. 2020 Nisan ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 11’lik, banka kartı adedinde yüzde 3’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 42’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı yüzde 11 artışla 267.6 milyon adede ulaştı.

Kartla ödemeler yüzde 72 arttı

EKONOMİ SERVİSİ - Kartlı ödemede yüksek büyümede, 2020 Nisan’da alınan tedbirlerle kartlı ödemelerde meydana gelen yavaşlama (baz etkisi) etkili oldu. İnternetten kartlı ödeme tutarı geçen yıl nisana göre yüzde 83 artarak 29 milyar TL’yi geçti. Her 4 TL kartlı ödemeden 1 TL’si internetten gerçekleşti.

Nisanda mağaza içi yapılan ödemelerin yüzde 49’unun, yani her 2 kartlı ödemeden 1’inin temassız olarak yapıldığı gözlemlendi, Günlük temassız ödeme adedi ise 8 milyon adedi geçti. Her 4 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme kabul edilmeye başlandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
70 milyon TL'lik mal varlığı için zorla arabaya bindirip kaçırdılarAdana'da iş insanı Koray S., iş yerinden aracına binerken yüzü maskeli ve ellerinde eldiven bulunan kişilerce plakası sökülmüş otomobille kaçırıldı. Polis, 200’e yakın güvenlik kamerası görüntüsünü inceleyip, şüphelilerin Yusuf T., Haydar A., Rıdvan T. ile Erol A. olduğunu tespit etti. 3 şüpheli, polis ekiplerince yakalanırken, Koray S.’nin izine rastlanılmadı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler