Geri Dön
EkonomiKış harekâtı

Kış harekâtı

Kar yağışı, kışlık ürünlere olan ilgiyi artırdı. Isıtıcı, bot, mont, otomotiv ürünlerine talep son günlerde yükselişe geçerken, artan talebin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Kış harekâtı

AYLİN RANA AYDİN - Yurdu etkisi altına alan kar yağışı, kışlık ürünlere olan ilgiyi artırdı. Son bir haftada bottan monta, battaniyeden ısıtıcıya kadar pek çok üründe talep patlaması yaşanıyor. Kara kışa karşı otomotiv ürünleri de öne çıkarken, artan talebin bir süre daha devam edeceği öngörülüyor. Ayrıca uzmanlar araç kullanıcıları için önerilerde bulunarak, kış lastiğinin önemine dikkat çekiyor. 

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, ocak ayının ilk iki haftasında online satışlarda geçen yıla göre yüzde 24’lük bir artış yaşandığını söyledi. Sömestir tatili ve soğuk hava koşullarının eklenmesiyle online siparişlerde adeta patlama yaşandığını dile getiren Özkara, “Özellikle bot, mont, eldiven, atkı, bere gibi kış aylarında satışı genelde artışa geçen ürünlere ek olarak ıhlamur, kuşburnu, kış çayı gibi ürünlerde de bir hareketlenme yaşanıyor” dedi. Otomotiv ve yedek parçanın da hareketli olduğunu aktaran Özkara, antifriz, kış lastiği, ön cam koruyucu gibi ürünlerde son bir haftadır üç kattan fazla arama yapıldığını belirtti. Özkara, son bir haftada öne çıkan ürünleri şöyle sıraladı: “Elektrikli ısıtıcı ve katı meyve sıkacağı, nemlendirici, ıhlamur, kuşburnu, salep ve kuruyemiş, battaniye ve ev terliği, kedi evi ve kedi minderi, spor matı, gıda takviyeleri.”

‘Katkı sağlar’

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise, geçtiğimiz pazar günü itibarıyla kış ürünlerine ilgide artış olduğunu belirterek, “Kar yağışı kış ürünlerinin satışına her zaman katkı sağlar. Fakat bu dönemde çok fazla üründe yüksek oranlı kış indirim yok maalesef. Maliyet artışları nedeniyle firmalar indirim yapmak yerine ürünleri stoklarına atabiliyor” dedi.

‘Kış lastiği hayat kurtarır’

Kış lastiği kullanmanın hayat kurtardığını ifade eden RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, sürücülere önerilerini şöyle sıraladı:

Kış lastiği olmazsa olmaz. 7 derecenin altındaki her sıcaklıkta, yaz lastiklerinin ana maddeleri sebebiyle gerekli performansı göstermediği, fren mesafesini ciddi şekilde uzattığı, kalkışlarda ve dönüşlerde tutunmayı çok zorlaştırdığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Aracınızın soğutma sıvısını her yıl değiştirmeye özen gösterin, eksilen ve eskiyen soğutma sıvısı, motorun donmasına ya da hararet yapmasına sebep olarak yüksek maliyetler çıkarabilir.

Akü kontrolünü elden bırakmayın.

Silecek suyunda yüzde 100 su kullanmayın.

Periyodik bakımları ihmal etmeyin. Eksilmiş yağ seviyesi, motorun soğukta çalışmasını zorlaştırır.

Aydınlatma sistemine dikkat edin.

Motokurye hizmetine geçici ara

Anında teslimat uygulamaları ve motokurye hizmetleri de geçici olarak faaliyetlerine ara verdi. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca trafik seyir ve can güvenliğini sağlamak için, bir sonraki duyuruya kadar motokuryelik yapılmayacağını, motosiklet ve elektrikli scooter’ın kullanılmayacağını duyurdu.

Büyük araçlarla kısıtlı hizmet verildi.