Geri Dön
Ekonomi'Kişi başına milli gelir 11 bin 500 doları aşacak'

'Kişi başına milli gelir 11 bin 500 doları aşacak'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin 2014 sonunda 11 bin 500 dolar seviyelerini aşacağını söyledi.

'Kişi başına milli gelir 11 bin 500 doları aşacak'

Ekonomi Bakanı yılsonunda kişi başına düşen milli gelirin 11 bin 500 doları aşacağını söyledi. Denizli’de düzenlenen bir toplantıda konuşan Zeybekci, "2009'dan itibaren milli gelirde ve ihracatta 140-150 milyar dolar civarında ihracatta ve milli gelirde de 9-10 bin arasında bir sıkışmada kaldık. Tabii ekonomide orta gelir seviyesini aşmada zorlanan bütün ülkeler bu şekilde zorlandı. Kore zorlandı, tüm gelişmiş ülkelerin tamamı burada zorlandı. İnşallah Türkiye olarak biz 2014'ün sonunda 11 bin 500'leri de aşacağız” dedi.

'DAİREYİ DÜZ YOLA ÇEVİRECEĞİZ'

Ekonomi Bakanı, “Toplam kişi başına düşen milli gelirde bu rakamları aştığımızda bu dediğimiz sıkıntılardan kurtulmuş olacağız. İhracatta 170 milyar dolara inşallah dokunuyor olacağız. En azından yakalamasak da bu rakamı 2014 sonu itibarıyla yakalıyor olacağız. Türkiye, evet, 2009'dan itibaren bu seviyede biraz oyalandı. Bu oyalanmayı da inşallah 2014 yılı itibarıyla o daireyi kırarak düz yol haline getireceğiz” diye devam etti.

‘2013 YILINDAKİ EKONOMİYİ COŞTURAN FAİZ SEVİYELERİNE TEKRAR ULAŞACAKTIR’

Türkiye'de parasal piyasaların dengeleri anlamında şu andan itibaren bütün gelişmelerin istedikleri yönde devam ettiğini bildiren Zeybekci, "Cuma günü dikkat ederseniz piyasalar bunu son derecede olumlu karşıladı. İnanıyorum ki bu haftadan itibaren Türkiye'de faizler, piyasadaki faizler beklentilerin üzerinde aşağı yönlü bir seyir izleyecektir. Eminim Merkez Bankamız da en kısa zamanda piyasaların faiz yönünde faizdeki bu aşağı doğru yönelişini destekleyici kararlar alacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'nin çok kısa bir sürede yeniden 2013 yılındaki ekonomiyi coşturan, yatırımları, ihracatı, üretimi artıran, istihdamı destekleyen faiz seviyelerine ulaşacağını" kaydeden Zeybekci, "yatırımı coşturan faiz seviyelerine mutlaka ve mutlaka ulaşılacağını" söyledi. Zeybekci, "Şu andaki bütün şartlar Türkiye'nin ekonomisi için o kadar olumlu ki önümüzdeki hafta, yani bu pazartesiyle başlayacak haftanın ekonomi anlamında çok iyi, güzel gelişmelerin olacağı bir hafta olacağının şimdiden müjdesini verebilirim. Önümüzdeki, hafta Türkiye ekonomisi inşallah çok güzellikler yaşayacak" diye konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Görgü tanığı anlattı! Lise öğrencileri birbirine girdiZeytinburnu'nda okuldan çıkan lise öğrencisi iki grup arasında bıçaklı kavga çıktı. Olay yerine gelen polisi gören liseli öğrencilerin kaçmaya çalıştığı sırada, bıçaklanan bir genç koşarken yere yığıldı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler