Geri Dön
EkonomiÖnerge Komisyon'da kabul edildi! En düşük emekli aylığı 3500 TL oluyor...

Önerge Komisyon'da kabul edildi! En düşük emekli aylığı 3500 TL oluyor...

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ek göstergeye ilişkin kanun teklifinde, emeklilere aylık asgari 3 bin 500 lira ödenmesine ilişkin önerge kabul edildi.

Önerge Komisyon'da kabul edildi! En düşük emekli aylığı 3500 TL oluyor...

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - TBMM Başkanlığı’na önceki akşam sunulan 3600 ek gösterge, öğrenci affı gibi düzenlemeler içeren torba yasa teklifi, dün jet hızıyla Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği görüşmelerde halen 2 bin 500 TL olan en düşük emekli aylığının 3 bin TL’ye çıkartılmasını öngören maddede değişikliğe gidildi. Kabul edilen önerge ile en düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL’ye çıkartıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kabul edilen önerge doğrultusunda en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya çıkartılmasının maliyetinin 3.7 milyar lira olduğunu söyledi; ek gösterge paketinin toplam maliyetinin ise 30 Haziran itibarıyla 20 milyar lira olduğunu kaydetti.

Komisyon görüşmelerinde kabul edilen önerge ile milletvekili emekli aylıkları cumhurbaşkanı ödeneği yerine göstergeye bağlandı. Buna göre TBMM başkanları ve başbakan emekli aylıkları 126000 gösterge; emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları 115225 gösterge üzerinden ödenecek. Öte yandan 2022 Yılı Ek Bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.