Ekonomi Konutta KDV düzenlenmesinde geri dönüş yok

Konutta KDV düzenlenmesinde geri dönüş yok

31.01.2013 - 15:25 | Son Güncellenme:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektöründeki KDV düzenlemesine ilişkin, ”Biz doğru yaptığımız kanısındayız. Bundan geri dönüş olmayacak. Gereksiz yere beklentiler olmasın” dedi.

Konutta KDV düzenlenmesinde geri dönüş yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu tarafından düzenlenen ‘ Türk Ekonomisi ve İnşaat Sektöründe 2013 beklentileri ‘ konulu toplantıya katıldı.

Haberin Devamı

"2013 BÜYÜMENİN BİR MİKTAR HIZLANDIĞI İŞSİZLİĞİN AZALDIĞI ENFLASYONUN DÜŞTÜĞÜ BİR YIL OLACAK"

Çırağan Sarayı'ndaki toplantıda konuşan Bakan Şimşek, 2013 ile ilgili öngörülerinden bahsetti. Bakan Şimşek, “ 2013’ü nasıl görüyoruz ? Büyümenin bir miktar hızlandığı, cari açıkta petrol fiyatları yüksek seviyesini korursa bir miktar artışın olabileceği, kamu borçlarının azalmaya başladığı işsizliğin azaldığı enflasyonun düşeceği bir yıl olarak görüyoruz. Geçen seneye göre değişen birçok faktör var. AB dibi buldu. Muhtemelen en azından kötüleşmeyecek diye bir varsayım var. Amerika’da en azından temel bir takım sorunlar çözülmese de sorunlar çözülür yaklaşımı var. Bu dünya ekonomisinde iyimserlik yaratıyor. Dünya ekonomisinde bir miktar toparlanma bekleniyor. Ama daha önemlisi, enflasyondaki baskıların azalmasıyla Merkez Bankası’nın eli güçlendi. MB daha esnek bir para politikası uygulamaya başlamış durumda. Bir süredir faizlerdeki düşüşle birlikte bu, iç talebe yansıyacak. Kamu borçlarını bu sene daha fazla azaltacağız. Bu sene bütçeyi son derece sağlam temeller üzerine oturttuk. Ekonomideki toparlanma ve büyümeyle ilişkili olarak gelirlerin güçlü bir şekilde artmasını bekliyoruz" dedi.

"BU SENE 20 MİLYAR DOLARIN ÜSTÜNDE BİR UYGULAMA OLABİLİR"

Haberin Devamı

Konuşmasında özelleştirmelerden de bahseden Bakan Mehmet Şimşek, “Bir üçüncü faktör var. Bu sene özelleştirme son 3 yılda olduğu gibi hedeflerden sapma yaşatmayacak bize. Biz 4 milyar lira gibi bir hedef koyduk. Şu an itibariyle ihalesi tamamlanmış devir aşamasında olan 13. 5 milyar dolar civarında bizim gerçekleştirilmiş özelleştirmemiz var. Bir de önümüzde yüklü bir gündem var. 2 – 3 ay içinde bütün atıl üretim tesislerinin ihalesi yapılacak. Özetle bu sene en azından özelleştirme uygulamaları adı altında 20 milyar doların üstünde bir uygulama olabilir. Şu an itibariyle hedeflerimizi tutturduk. Bu devirler kısmen gerçekleşirse de bizim bütçemize yansıması son derece olumlu olacak “ diye konuştu.

“VATANDAŞ TAPUSUNU ALINCA EKONOMİK DİNAMİZM GELECEK“

Haberin Devamı

Şimşek, konuşmasında 2B arazileriyle ilgili düzenlemeye değindi. Şimşek, “ Eskiden bu konuya gelir boyutuyla bakılmış. Biz Maliye bakanlığı olarak yeter ki vatandaş alsın burayı bu sorunu çözelim. Buradaki ekonomik aktiviteden ortaya çıkacak sonuçlar çok daha önemli. Vatandaş tapusunu alınca çok daha ekonomik olacak. Ekonomik dinamizm gelecek. Mütekabiliyet talep açısından önemli bir konu. Binalarda enerji verimliği önemli bir alan. Bu konuda daha çok düzenleme oluyor ve olacak da. Ama bunların hepsi bire bir önemli konu “ dedi.

"BUNDAN GERİ DÖNÜŞ OLMAYACAK"

Konut satın alacaklar için yüzde 1’lik KDV oranının yüzde 18’e çıkarılması düzenlemesiyle ilgili de konuştu. Bakan Şimşek, düzenlemeyle ilgili geri dönüş olmayacağını belirterek “ Konutta KDV konusuna gelelim. Bunu niye yaptık ? Türkiye de doğrudan vergi gelirleri zaten çok düşük. Türkiye’de bizim bütün firmalardan topladığımız kurumlar vergisinin milli gelire oranı yüzde 2 civarında toplam gelir vergisi, yüzde 4 civarında. Kurumlar vergisi artı gelir vergisinin toplamı yüzde 6 . Bu düşük mü yüksek mi diyeceksiniz. AB ortalaması yüzde 14. Bir uçta biz, bir uçta Danimarka var. Danimarka’da bu oran yüzde 29. Bizim amacımız orta ve uzun vadede vergi oranlarıyla oynamadan doğrudan vergi gelirlerini vergiyi tabana yayarak artırmak. Kısa vadede tabii ki işin vergi adaleti boyutu var. İşin bir de gelir boyutu var. Bizim budan maksadımız sosyal adalet. 50 metrekarelik bir yer 1 milyon dolara satılabilir İstanbul’da. Böyle yerler var. Birçok yerde de metrekarenin 5 bin dolara satıldığını biliyoruz. Buraya ben KDV iadesinde bulunuyorum. Böyle bir yere benim sübvansiyonda bulunmam vergi adaletine uymuyor. Birinci unsur bu. Bu nedenle biz çalıştık ve bir düzenleme yaptık. Bu düzenleme geçen sene uygulansaydı yüzde 8’ lik gruba parsellerin yüzde 3.8’ i girerdi “ diye konuştu.

Haberin Devamı

Sektörün bu konuyu çok abarttığını söyleyen Şimşek, “ Bu konuyu sektör çok abarttı. Öyle bir yazıldı ve çizildi ki vatandaş şimdi evini satarken KDV verecek sanıyor. İkinci husus 2013’ün başına kadar alınan hiçbir ruhsat bundan etkilenmeyecek. Kentsel dönüşüm kapsamındaki binalar tamamen istisna. Bunun dışında lüks konutta da vatandaştan topladığımız vergiyi oraya sübvansiyon olarak vermeyi ben düşünemiyorum. Sektörün böyle bir yaklaşım içinde olacağını düşünemiyorum. KDV meselesi böyle bir mesele. Biz doğru yaptığımız düşüncesindeyiz. Bundan geri dönüş olmayacak. Gereksiz yer beklentiler olmasın. Yasa çıktı bakanlar kurulu kararı çıktı. Bunun bir alt yapısı arka planı var" dedi.