Geri Dön
EkonomiKripto para yasağı sonrası yer yerinden oynadı!

Kripto para yasağı sonrası yer yerinden oynadı!

Kripto paralarda, Çin'in yerel finansal kurumlarının ve ödeme sistemlerinin kripto para hizmet vermesini yasaklamasıyla kripto para fiyatları sert düşüşler yaşadı. Peki bu ne anlama geliyor? Türkiye'de kripto paraya bakış nasıl? Fiyatlar daha düşer mi? İşte ayrıntılar...

Kripto para yasağı sonrası yer yerinden oynadı!

Kripto para birimleri arasında yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen Bitcoin'de değer kaybı bir günde yüzde 20'yi geçerken, fiyatı ocak sonundan bu yana kaydedilen en düşük seviye olan 30 bin dolara kadar geriledi. Bitcoin'in fiyatı nisan ayında 65 bin dolar seviyelerini görmüştü.

Bir diğer kripto para birimi Ethereum ise yüzde 28 civarında düşüş gösterirken, fiyatı 1,850 dolar seviyelerine kadar indi. Böylece, Bitcoin ve Ethereum'da Mart 2020'den bu yana kaydedilen en büyük günlük düşüş yaşandı.

Bitcoin'deki değer kaybı son 7 günde yüzde 34'ü, Ethereum'daki düşüş ise yüzde 41'i buldu. Kripto para birimlerindeki sert değer kayıplarının ardından, kripto para piyasasındaki kayıp 1 trilyon dolara yaklaştı.

Türkiye kripto para yatırımında Avrupa'da birinci, dünyada ise dördüncü sırada. Vatandaşın yakından takip ettiği kripto paralara bir darbe de Çin'den geldi.

Peki Çin'in bu yasak kararı sonrası Bitcoin'i neler bekliyor? Son gelişmeleri CNN Türk canlı yayınında değerlendiren Kripto para analisti Beste Naz Süllü şunları söyledi:

Kripto para yasağı sonrası yer yerinden oynadı

"Çevremizde 'biz tam Bitcoin'e girdik, çöktü' diyenler var. Biz şunu anladık, Bitcoin'i çıkaran kişinin Elon Musk olmadığını artık biliyoruz. Bu işin arkasında eski ABD Başkanı Donald Trump'ın iddia ettiği gibi Çin'in de olmadığını biliyoruz. Çünkü Çin'e ait olsa, böyle bir hamle yapmazlardı. Çünkü Çin'in her hamlesinde, orada Bitcoin ile ilgili işlem yapanlar Çin dışına, ama Çinlilerin sahip olduğu Hong Kong gibi yerlere kaçmaya başladı. Açıkçası Elon Musk, Bitcoin'i önce Tesla'nın ödemelerinde kabul ettiği tweet'ini gösterdi. Sonra, 'aslında Bitcoin çok da çevre dostu değil, çünkü Bitcoin çıkarmak için çok fazla enerji üretiliyor, bu da aslında o kadar ekonomik ve çevreyi koruyan bir durum değil' deyip, bunu iptal etti. Tabi herkes de Musk'a dedi ki sen bunu bilmiyor muydun? Aslında biz Elon Musk'ı mühendis olarak bilirdik. Ama şu an piyasalarda, kripto severlerin nefret ettiği, gözlerinde manipülatör bir biçimde karşılarına oturttuğu bir Elon Musk var. O yüzden şu anda uzaya kaç tane füze de fırlatsa kriptocuların yeniden sevgisini ve saygısını çok fazla kazanabileceğini düşünmüyoruz.

Şimdiki durum ise Çin'de bir yasaklama var. Ama Çin tamamen kripto parayı yasaklamadı. Ama bu zamana kadar yasaklama haberi tam 68 kez çıktı. Aslında Çin'in dün verdiği tavsiye, bizde 30 Nisan'da Merkez Bankası tarafından zaten yürürlüğe girdi. Çin'de bankalara ve diğer ödeme kuruluşlarına 'müşterilerinize kripto para hizmetlerini sağlamasanız iyi olur, sizi uyarıyoruz' dendi. Ama yasaklama gelmedi. Açıkçası kripto paralar global bir piyasa. Hiçbir merkeze bağlı değil. Bugün interneti kapatsalar, uydular aracılığıyla Bitcoin alışverişinin testi yapıldı. Çin bu işin aslında en önde giden ülkesi oldu.

Çin şu anda devletlerin paralarının dijitalleşme çabasında en önde giden ülke olarak görülüyor. Hatta kendi ülkelerinde bunu test ettiler. Geçenlerde ilk kez Çin dışında Hong Kong'da test ettiler. Söylemler hep kripto paraları kötümser şekilde. Çin'de de bunu görüyoruz. Bunun en büyük nedeni şu, birincisi devletlerin en büyük hükümranlık hakkı ve merkez bankalarının en büyük gelir kaynaklarından biri hükümranlık hakkıdır. Paranın gücü kadar devletlerin de gücü olur. Ama kripto paralar çıktı çıkalı insanların paraya olan ihtiyacı azaldı.

Türkiye kripto para yatırımında Avrupa birincisi, dünya dördüncüsü. Çin'de ise onlar kendi dijital yuan çalışmalarını tamamladılar. Bir an evvel dijital yuanı piyasaya süren ilk ülke olmak istiyorlar. Tabi kripto paralar burada en büyük engel. Çünkü insanlar kripto paraya kaydıkça bu sefer devletlerin para birimlerine olan talebin de azalacağını biliyoruz. Dolayısıyla şu an Çin'in yapmak istediği şey, buradaki talebi dışarıya kaydırmadan, içeride tutmak.

Bitcoin'de düşüş devam eder mi?

Bitcoin'in gevşemesi, sert düşüşleri bazı forumlarda yazıldı. Piyasalarda şu anda analizden çok illuminati dolaşıyor diyebiliriz. Devamında ise şu anda biz Bitcoin'in bu düşüş döngüsünü en azından şimdilik hafiflettiğini ve yeniden 50 bin dolarlara doğru tepki vermesini bekliyoruz. 50 bin dolardan sonra açıkçası yeni bir boğa mı yoksa düşüş devam eder mi diye karar veririz. Ama şu anda 40 bin dolarlarda olan Bitcoin'in bu tepkiyi daha da devam ettirmesini ve 50 bin dolarlara kadar tepkisini vermesini düşünüyoruz."

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler