Ekonomi Kripto para yatırımı olanlar dikkat! Bitcoin'de 'Fed' hareketi

Kripto para yatırımı olanlar dikkat! Bitcoin'de 'Fed' hareketi

22.09.2022 - 00:17 | Son Güncellenme:

Güne 18 bin 874 dolar seviyesinden başlayan Bitcoin, Fed'in faiz kararı öncesinde yüzde 3'ün üzerinde primli seyrederek 19 bin 477 dolar düzeyinden işlem görüyordu. Kritik faiz kararı sonrası lider coin ilk etapta düşüşe yöneldi. 18.666 dolar düzeyine kadar gerileyen Bitcoin ardından yeniden 19.000 dolarda denge buldu.

Kripto para yatırımı olanlar dikkat Bitcoinde Fed hareketi

Bitcoin'in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum ise 1400 dolar civarında hareketini sürdürürken Fed faiz kararı sonrası 1302 dolara kadar geriledi. Şu sıralarda Ethereum fiyatı 1335 dolar civarında dengelendi.

Haberin Devamı

KRİPTO PARALARIN TOPLAM DEĞERİ 900 MİLYAR DOLARIN ALTINA SARKTI

Dijital varlıkların toplam sermaye değeri ise 913 milyar dolar seviyesinde hareket ederken, kritik gelişme sonrasında 875 milyar dolara kadar geriledi. Şu sıralarda ise kripto paraların toplam sermaye değeri 888 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Özellikle mart ayından itibaren Fed'in faiz artırım sürecine girmesiyle birlikte hisse piyasaları ve kripto paralar gibi riskli varlıklarda düşüş eğilimi hız kazandı.

KRİPTO PARA BİRİMLERİNDE SATIŞ BASKISINI KÖRÜKLÜYOR

Fed'in son 3 toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesiyle birlikte kripto para birimlerinde baskı arttı. Son dönemde 20 bin dolar seviyesinin altında kalıcılığını sağlayan Bitcoin'de düşüş eğilimi faiz kararı sonrası da sürdü.

Haberin Devamı

Kripto para piyasasında kurumsal yatırımcıların ağırlığının bireysel yatırımcılara göre yükselmesiyle dijital varlıklar son dönemde makroekonomik gelişmelerden daha çabuk etkilenir hale geldi.

Fed'in faiz artırımlarına devam etmesiyle birlikte dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizine talep giderek artıyor. Yatırımcıların güvenli liman olarak doları tercih etmesi kripto para birimlerinde satış baskısını körüklüyor.