Geri Dön

Lübnan’da alışveriş Türklere emanet

İş insanları Rıfat Nedim Kabakcı ile Abdulwahid Özkaya, kurdukları ‘VR Consulting’ işbirliği ile Lübnan’ın en büyük alışveriş ve yaşam alanlarından birinin işletme, yönetim ve kiralama hizmetlerini aldı.

Lübnan’da alışveriş Türklere emanet

Alışveriş merkezi, otel, hastane, eğlence alanları, çocuk merkezli yaşam alanları gibi pek çok donatıyı bir arada sunan karma projede özellikle Türk markalarına büyük talep var. Lübnan’ın Chautura şehrinde hayat bulan 150 milyon dolarlık yatırım değeriyle ‘Cascada’ alışveriş merkezinin yüzde 80’inden fazlasının Türk markalarla hizmet vermesi bekleniyor. Bu kapsamda markalarla anlaşma süreçlerinin devam ettiğini belirten Rıfat Nedim Kabakcı, görüşmeler ardından imzaları atmaya başladıklarını söyledi.

‘Türk malı olsun’

Yatırımın Lübnan’ın önde gelen ailelerinden biri tarafından hayata geçirildiğini anlatan Kabakcı, yatırımcı ailenin projede özellikle Türk markalarının ağırlıklı olmasını talep ettiğini söyledi.

Kabakcı, “Daha önce ticaret ilişkimiz olan bu ailenin bizi bulma sebebi zaten Türk markaları. Kendileri türk markalarının çoğunluğunu istedi. Hem de marka, isim vererek, o kadar iyi tanıyorlar ki. 110 mağazalık AVM’nin 80 mağazasının Türk olmasını istiyoruz. 6 milyon nüfuslu Lübnan’ın yüzde 10’una yakını her yıl Türkiye’ye geliyor. Bölgede modern anlamda AVM yönetimi, müşteri ilişkileri sistemi çok oturmuş değil. Bizdeki gibi tüm bunların profesyonel şekilde ele alınmasını istiyorlar” dedi.

‘Ticaret merkezi’

Projenin bulunduğu bölgenin Beyrut’a 45, Şam’a 30 kilometre mesafede olduğunu kaydeden Kabakcı, ticaret hacminin yüksek olduğunu dile getirdi. Kabakcı, “Mesela Suriye’nin sınırda Türkiye, diğer tarafta ise Lübnan ile ticaret ilişkisi çok gelişmiş. Kimi zaman günde 100 bin Suriyeli kimlikleri ile sadece alışverişe geliyor. Perakende markalarına ihtiyaç ve talep var. Yatırımcıların stratejik olarak seçtiği bir yerleşim. 220 bin metrekare toplam alanda sadece alışveriş alanları değil, tüm eğlence ve yaşam alanları oluşturulmuş” diye konuştu.

Lübnan’da alışveriş Türklere emanet

‘Türk dizileri çok etkili’

Türk dizilerinin etkisinin bölgede özellikle perakende alışverişinde çok yakından görüldüğünü kaydeden Rıfat Nedim Kabakcı, “Giyim kuşamda Türk ürünlerini almak istiyorlar, markaları bizden daha iyi biliyorlar. Yabancı para birimi olarak da burada yatırım yapacaklar için getirisi yüksek. Kur 1992’den beri sabit. Türk parası ile üretip, Lübnan parasıyla satmak çok daha iyi bir gelir oluşturuyor” dedi.

 

Başakşehir'de 2 milyona satılık göl!İstanbul Başakşehir'de sahibinin 2 milyona satışa çıkardığı 4 dönümlük alandaki göl alıcısını bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber