Geri Dön
EkonomiMaden ihracatında Cumhuriyet rekoru

Maden ihracatında Cumhuriyet rekoru

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "2021'de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 5 milyar 930 milyon dolarlık maden ihracatı yaptık. Her yeni rekor, bize yeni bir sorumluluk daha yüklüyor" dedi.

Maden ihracatında Cumhuriyet rekoru

EKONOMİ SERVİSİ - '2021 Maden İhracatı Değerlendirme Toplantısı'na katılan Dönmez, "Madencilik sektörümüz normalleşme dönemine girilmesiyle birlikte özellikle ihracat bazlı büyük bir sıçrama yaşadı. 20 yılda 10 kattan fazla bir artış yakaladık. 2020'deki 4 milyar 270 milyon dolarlık maden ihracatımızla kıyasladığımızda ise yıllık bazda yüzde 40'lık bir artış yakaladık" dedi.

Altın ilk sırada

Bakan Dönmez, maden ihracatı yapılan ülkelere yenilerini eklediklerini belirterek, "2021 yılında maden ihracatı yaptığımız ilk 10 ülke Çin, ABD, İspanya, Bulgaristan, Belçika, İtalya, Hindistan, İsveç, Almanya, Fransa oldu. Portföyümüze Endonezya, Özbekistan, Hong Kong, Arnavutluk ve Sırbistan gibi ülkeleri ekledik. Çin yüzde 28, ABD yüzde 9.7, İspanya yüzde 5, Bulgaristan ve Belçika yüzde 4'lük oranla maden ihracatımızı en yoğun gerçekleştirdiğimiz ülkeler" diye konuştu.

Bakan Dönmez, en çok ihraç edilen ürünün 2.1 milyar dolar ile metalik cevher grubu olduğunu anımsatarak, "Bir diğer sevindirici gelişme işlenmiş doğal taş ihracatı. Bu ürün 1.2 milyar dolar ile ikinci sırada. Endüstriyel mineraller de ilk defa milyar dolar seviyesini aşarak 1.1 milyar dolarlık ihracatla üçüncü sırada yer aldı" dedi.

Bakan Dönmez, 2021'de altında 7.6 milyar dolarlık ihracat, 5.6 milyar dolarlık ithalatı yakaladıklarını belirterek, "2017'den bu yana dış ticaret açığımız olan altında bu sene yaklaşık 2 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlası elde ettik. Altın madenciliği önem verdiğimiz sektörlerin başında geliyor " şeklinde konuştu.