Geri Dön
EkonomiMICE sektörü yıl sonuna kadar kısa çalışma istiyor

MICE sektörü yıl sonuna kadar kısa çalışma istiyor

İş dünyası toplantısı, eğitim, seminer, konferans, yurt içi ve yurt dışı teşvik ve motivasyon gezileri, kongre, fuar, festival, şov, konser ve düğünler, gala, etkinlik ve spor organizasyonları, sinema, iletişim ve yaratıcı endüstriler altında toplanan MICE sektörü, kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar devam ettirilmesini istedi.

MICE sektörü yıl sonuna kadar kısa çalışma istiyor

Sektör bünyesindeki 18 dernekten yapılan ortak açıklamada, “Yıl içerisinde 70-80 bin civarında küçük, orta ve büyük ölçekli aktivite gerçekleştiren, yıllık 1 milyon civarında günlük sigortalı personel çalıştıran bir endüstriyiz” denildi.

Sektörün pandemi nedeniyle daha önce hiç yaşamadığı ölçekte bir krizle baş başa olduğu vurgulanan açıklamada hükümetten talepler şöyle sıralandı:

“Sektör bileşenleri için kısa çalışma ödeneğinin 31 Aralık 2021’e kadar devam ettirilmesi.

Kongre, toplantı, etkinlik ve fuar sektörü bileşenlerinin de aşılanma takviminde öne alınması.

Her türlü etkinlik ve organizasyonların açılış tarihlerinin belirlenmesi.

Ertelenen kredi borçlarının vadesi gelmiş olsa bile sektörel faaliyetlerin başlayamaması nedeni ile faizsiz yapılandırılması.

Sektörün nakit ihtiyacı için 2019 yılı ciromuz esas alınarak bu cironun en az yüzde 40’ı kadar bir meblağının bankalar üzerinden 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde sermaye olarak şirketlere enjekte edilmesi.

Kovid-19 güvenli kongre, toplantı kriterleriyle organizasyonların yapılabilmesinin önünün açılması ve desteklenmesi.

Stopaj indirimi.

KDV indirimi.

İşveren SGK prim desteği verilmesi.

SGK, KDV, muhtasar, kurumlar vergisi ve gelir vergisi tahakkuk, ödeme ve yapılandırmalarının en az 1 yıl olmak üzere faizsiz ertelenerek takip eden yıldan itibaren yapılandırılması.

Turizm, etkinlik ve organizasyon sektör bileşenleri için sicil affı çıkarılması.”

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler