Ekonomi ‘Patateste arz sorunu yok’

‘Patateste arz sorunu yok’

23.02.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Aldığımız önlemlerle ne patates ne de soğanla alakalı bir sorun söz konusu değil. Türkiye’nin gıda arzı ile ilgili olarak hiçbir problemi yok” dedi.

‘Patateste arz sorunu yok’

MELTEM GÜNEŞ / Nevşehir - Bakan Yumaklı, Nevşehir’de kayadan oyma doğal patates deposu ziyaretinde, doğal depoların son derece özel alanlar olduğunu belirterek, “Hem havalandırma için hem de diğer hususlar için herhangi bir enerji harcamaya gerek kalmaksızın başta patates olmak üzere farklı ürünlerin depolanabildiği doğal bir alan. Sadece Nevşehir’de 660 bin tonluk patates stoğu var” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

‘Sertifikalı tohum”

Türkiye’nin yıllık patates üretiminin yaklaşık 5.7 milyon ton olduğu bilgisini veren Yumaklı, “Patates üretiminde kullanılan tohumların tamamı sertifikalı. Dünyadaki örneklerinden yaklaşık yüzde 80’e yakın daha fazla verim alınıyor” dedi. Türkiye’nin tohumculukta, dünyada söz sahibi ülkelerden biri olduğunun altını çizen Yumaklı, “Üretimde kullandığımız tohumların yüzde 97’si bu ülkede üretilmekte. Firmalar patateste tohum üretimini yüzde 15’ten yüzde 60’lara çıkarmak için çalışıyor” diye konuştu.