Geri Dön
EkonomiPerakendecilerin ‘turist’ sevinci

Perakendecilerin ‘turist’ sevinci

Turizm sezonunun açılması yazlık bölgelerde cirolarının önemli kısmını turizmden elde eden perakendecileri sevindirdi. Pazar kısıtlamasının kalkmasıyla alışveriş canlanacak.

Perakendecilerin ‘turist’ sevinci

HANİFE BAŞ - Pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla Türkiye’ye akın eden turistler perakendecileri de sevindirdi. Özellikle yazlık bölgelerde önemli turizm gelirinden olan perakende sektörü Rusların gelişiyle sevindi. Pazar günlerinin de açılmasıyla sektör çifte sevinç yaşıyor.

Hareket katacak

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, perakendeciler olarak turizmin hareketlenmesinden ve Rus turistlerin gelmesinden çok mutlu olduklarını söyledi. Öncel, “Ruslar ve diğer ülkelerden turistlerin gelmesi hem turizme, hem de perakendeye hareket katacak. Yazlık bölgelerdeki cirolarımız artacak. Şu anda yazlık beldelerde alışverişi yerli turist hareketlendiriyor. Yabancı turistle bunun artacağını tahmin ediyoruz. Pandemi öncesindeki rakamlara ulaşmak istiyoruz” dedi.

Öncel, “Bize harcama yapan turist lazım. Pandemi öncesinde Türkiye’ye gelen turistlerde kişi başına ortalama harcama 850 dolardı. Yine bu rakamları yakalamak istiyoruz. En çok Ortadoğulular harcama yapıyor. Rusların da perakende harcamaları yüksek. Vaka sayılarının düşmesi ve aşılamanın daha da artmasıyla Avrupalı turistlerin de gelmesini heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

Olumlu karar

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Serhan Tınastepe, artık perakende ve turizmin içiçe geçmeye başladığını, turist sayısının sektör için çok önemli olduğunu kaydetti. Tınastepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık tatil, deniz, kum ve güneşin ötesine geçti. Alışveriş ve gastronomi çok önemli hale geldi. Türkiye’de alışverişe, yabancı turistin önemli katkısı var. Antalya, İstanbul Nişantaşı ve bazı AVM’leri turistsiz düşünemeyiz. AVM’ler ve markalar yaz cirolarının yarısını turistten yapar. Ancak pandemide kapıların kapanmasıyla kaynaklar kurudu. Aşılamanın artması ve çevre ülkelerin izolasyonu kaldırması turist akınını başlatacak. Rus turistler perakende sektörü için çok önemli. Kafilelerin gelmesini sevinçle karşıladık. Son derece olumlu. Aşılamanın artmasıyla diğer ülkelerin de kervana katılmasını, Avrupa’nın da açılmasını bekliyoruz. Alışverişe etkisi konusunda bir şey demek için erken ama tam kapasiteye ulaşınca turistlerin ciddi etkisini göreceğiz.”

Çifte doping

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’lerin pazar günü açılması ve turist kafilelerinin gelmeye başlamasının sektör için sevindirici olduğunu belirterek, şunları söyledi: “AVM’lere ilgi çok fazla. Girişler şu anda 4.5 milyonu geçti. Pazar günlerinin açılmasıyla alışveriş daha hareketlenecek. Turistlerin gelmeye başlaması da Ege, Akdeniz ve İstanbul’u hareketlendirecek. Alışverişe çok olumlu katkısı olacak. Markalar pandemi öncesindeki cirolarının yüzde 80’ine geldi. Turistlerle bu cirolar daha da artacak.”

‘Yüzde 34 artış bekliyoruz’

Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo ise, aşılamanın hızlanması ve özellikle Rusya uçuşlarının açılmasıyla bu hafta sonu itibariyle hareketlenme beklediklerini dile getirerek, “Satış beklentimiz ise ilk etapta yüzde 30 - 35 oranında bir artışın olması yönünde. Yaz boyunca da bu oranın giderek artmasını öngörüyoruz” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sahte aşı kartı skandalında flaş detay! Tutuklanan iki hemşire anlattıİstanbul'da sahte aşı kartı operasyonunda 3 hemşire tutuklanmıştı. Tutuklanan iki hemşirenin ifadeleri ortaya çıktı. Hemşireler ifadesinde, "Biz usulsüzlük yapmadık ama yapıldığını biliyorduk. Sistemler incelensin." ifadelerini kullandı. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever detayları canlı yayında anlattı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler