Geri Dön
EkonomiProvizyondaki İşlemler Ne Demek? Bankalarda Provizyondaki İşlemler Nasıl İptal Edilir?

Provizyondaki İşlemler Ne Demek? Bankalarda Provizyondaki İşlemler Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı ve banka kartı günümüzde herkes tarafından kullanılan kart türleridir. Bu kartlarla yapılan bazı işlemler bulunuyor. Provizyondaki işlemler herkesin merak ettiği ve ne anlama geldiği öğrenilmek isteyen bir işlemdir. Provizyondaki işlemler ne demek? Bankalarda provizyondaki işlemler nasıl iptal edilir? Soruları için sizlere farklı ve detaylı bilgiler derledik.

Provizyondaki İşlemler Ne Demek? Bankalarda Provizyondaki İşlemler Nasıl İptal Edilir?


Provizyondaki işlemler, onay sürecinde olan işlemlerdir.

Provizyondaki İşlemler Ne Demek?

Kredi kartları gündelik hayatta kullanılan ve alışveriş yapmaya yarayan kartlardır. Bu kartlar her yerde ve her alışverişte kullanılır. Para taşımak istemeyen kişiler genellikle kredi kartlarına başvurur. Kredi kartları bankalar tarafından verilen kart türleridir.

Herkese özel olan bu kredi kartlarıyla her işlem kolayca yapılabiliyor. Tabi işlemler yapılırken bazı durumlarda bilinmeyen terimler önümüze çıkabiliyor. Özellikle provizyondaki işlemler, herkesin araştırdığı bir işlem türüdür. Ne anlama geldiği ve ne işe yaradığı birçok insan tarafından bilinmiyor. Provizyondaki işlemler aslında kart sahiplerine yapılan bir güvence sistemidir.

Kredi kartından herhangi bir alışveriş yapıldığında, bazen ödemeler karşı tarafa ulaşmıyor. Bunun nedeni aslında bankalar ödeme onayını vermek için biraz zamana ihtiyaç duyuyor. Dolandırıcılık ve hırsızlığın önüne geçmek adına provizyondaki işlemler yapılıyor. Provizyon, ödeme yapıldıktan sonra kart bilgilerinin kişiyle uyuşmasını denetleme aşamasıdır. Kısaca onay süresi olarak biliniyor. Herhangi bir harcama yapıldıktan sonra banka bu süreci değerlendirerek onay veriyor.

Bankalarda Provizyondaki İşlemler Nasıl İptal Edilir?

Bazı noktalardan alışveriş yapıldığı zaman kredi kartları hemen onay vermiyor. Bunun nedeni işlemi provizyonda bekletmesidir. Yapılan ödeme işlemleri bir onay sürecinden geçer. Provizyondaki işlemler bazı yöntemlerle iptal edilebilir. Kartın ait olduğu bankalar aranarak, yapılan alışveriş işlemlerini iptal ettirebilirsiniz. Provizyonda bulunan işlemlerin iptal edilmesi mümkündür. Fakat bu aşamada verilen onaylar sonrasında, alışveriş işlemleri iptal edilemiyor.

 

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 11 Nisan 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 294 bin 274 Kovid-19 testi yapıldı, 50 bin 678 kişinin testi pozitif çıktı, 237 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta 2 bin 824 oldu, 30 bin 194 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 331 bin 411'e yükseldi. Vaka sayısında düşüş yaşandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler