EkonomiPsikolog Maaşları 2023: Adli, Uzman, Sağlık Bakanlığı Psikolog Maaşı Ne Kadar?

Psikolog Maaşları 2023: Adli, Uzman, Sağlık Bakanlığı Psikolog Maaşı Ne Kadar?

05.01.2023 - 15:59 | Son Güncellenme:

Günümüzde sıklıkla adını duyduğumuz psikologlar bireyin tutum ve davranışlarını inceler. Devlet hastaneleri, cezaevi, klinik, adli tıp, adliyede çalışabilirler. Tıp alanının önemli dallarından psikoloji bölümünde kariyer yapmak isteyen kişiler psikolog maaşları hakkında bilgi almak ister. Adli, uzman, Sağlık Bakanlığı psikolog maaşı ne kadar? 2023 yılında en yüksek ve en düşük psikolog maaşları hakkında detaylı bilgi için içeriğimize bakabilirsiniz.

Psikolog Maaşları 2023: Adli, Uzman, Sağlık Bakanlığı Psikolog Maaşı Ne Kadar

Bir diğer adıyla Ruh Bilimci olarak bilinen psikologlar, birey veya toplulukların tutum ve davranışlarını inceleyerek çözüm üreten kişilerdir. Terapi yolları ile tedavi gerçekleştiren psikologların çalışma alanları oldukça geniştir. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastaneleri, özel hastane, klinik, adliye, okul gibi bireylerin ihtiyaç duyabileceği yerlerde görev alırlar. Psikolog maaşları bu nedenle çalıştıkları kurum ve kuruluşlara göre değişiklik göstermektedir. 

Haberin Devamı

Psikolog Maaşları 2023 

Psikolog maaşları meslekte geçirdikleri süre, özel veya kamu sektörü olması gibi bazı faktörler nedeniyle değişiklik göstermektedir. Uzman psikolog ve psikolog aynı maaşı almaz. Bu nedenle psikologların tam olarak maaşları hakkında kesin bilgi vermek doğru olmaz. Ancak özelde yeni işe başlayan bir psikoloğun maaşı ortalama 11 bin TL iken kamu hastanelerinde görev alan bir psikoloğun maaşı ortalama 13 bin TL’den başlamaktadır. Bu oran meslekte geçirdikleri süre, çalıştıkları özel firmaların yan hakları gibi, kliniklerde danışan sayısına göre yükselebilir. 

Adli Psikolog Maaşı Ne Kadar? 

Adli psikolog maaşları kişinin kıdem, derece, uzman olup olmadığı ve meslekte geçirdiği süreye göre değişmektedir. Mesleğe yeni adım atan psikolog maaşı 13 bin TL ile 14 bin TL arasında maaş alırken uzmanlık ve derecesine göre bu oran 17 bin TL ile 18 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.  

Haberin Devamı

Sağlık Bakanlığı Psikolog Maaşı Ne Kadar? 

Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinde çalışan psikolog maaşı meslek hayatında geçirdikleri süre, uzmanlık derecesi, medeni durumu, çocuk sayısı gibi nedenlere göre değişiklik göstermektedir. Yeni işe başlayan bekar ve çocuksuz bir psikoloğun maaşı ortalama 13 bin TL’den başlamaktadır. Çalışma süresi, kıdem ve dereceye göre bu oran 17 bin TL ile 18 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. 

Uzman Psikolog Maaşı Ne Kadar? 

Uzman psikologlar Psikoloji bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olduktan sonra yüksek lisans ya da doktora yaparak uzmanlık unvanı alır. Bu nedenle lisans mezunu psikologlara göre uzman psikologların maaşı daha yüksektir. Kliniklerde veya özel hastanelerde görev alan uzman psikologların maaşı 15 bin TL ile 16 bin TL arasında iken bu oran danışan sayısına göre 25 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sosyal-Klinik ve Adli Psikolog Olma Şartları

Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü okumak psikolog olmak için yeterliyken, sosyal-klinik ve adli psikolog olmak için yüksek lisans şartı bulunmaktadır. Sosyal-klinik vakalarıyla ilgilenmek isteyenlerin o alanda uzmanlaşmış olması gerekmektedir.

Sosyal-klinik ve adli psikolog olmak için Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapılmalıdır. Üniversiteden yeni mezun olan bir psikoloğun mesleki donanımı kabul edilebilir olmadığı için yüksek lisans şartı aranmaktadır.

Sosyal-klinik ve adli psikolog olmak için mesleki kurslara ve seminerlere katılmak yeterli sayılmamaktadır. Yüksek lisans eğitim süresi boyunca psikolojik sorunların değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar, sosyal-klinik ve adli psikolog olmak için yeterli sayılmaktadır. Psikolog ile sosyal-klinik ve adli psikolog birbirinden tamamen farklıdır.