Psikolog

Psikolog

Son dakika psikolog haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan psikolog gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan psikolog haber sayfamızda...

Psikolog

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.477 psikolog haberi bulunmuştur.
Pandemide yıpranan anneleri 'Anneler Günü'nde sevindirmenin yolları
Pandemide yıpranan anneleri 'Anneler Günü'nde sevindirmenin yolları Pandemi döneminin stresi, kaygıları ve yarattığı umutsuzluk hissi çalışan ve çalışmayan tüm anneleri olumsuz etkiledi. Pandemi döneminde en çok yıpranan kişilerin başında şüphesiz sağlık çalışanları ve annelerin, özellikle de çalışan annelerin olduğunun altını çizen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Çalışan anneler işteyken çocuklarına kimin bakacağı konusunda endişeliler. Annelerin çocuklarını bırakabileceği bir yakını yoksa iş yüküne ek olarak bu gibi yaşam düzeni ile ilgili kaygılar ruh sağlığını büyük ölçüde etkiliyor” dedi.
Sağlıklı ilişki için neler yapılmalı?
Sağlıklı ilişki için neler yapılmalı?Bir ilişkide en temel unsur güven olarak görülürken; kıskançlığın sevgiyle bağdaştırılması sık yapılan bir hata olarak kabul ediliyor. Uzmanlar, kıskançlıkların güvensizliğe, çarpık ilişkiler yaşayan çevreye ve çocukken şahit olunan olaylara bağlanabileceğini fakat sevgiyle bağdaştırılmaması gerektiğini vurguluyor. Sağlıklı bir ilişki kurmanın sanıldığı kadar zor olmadığını belirten uzmanlar, fazla özveriden kaçınılmasını, çiftlerin birlikte zaman geçirmelerini ve bir problem varsa başkalarından akıl almak yerine ifade edilmesini tavsiye ediyor.
5.05.2021Aşk
Kendine inanan ve güvenenler mutluluğa mı ulaşıyor?
Kendine inanan ve güvenenler mutluluğa mı ulaşıyor? Yalnızlıktan, anlaşılamamaktan, hak ettikleri değeri görememekten ve daha birçok şeyden şikayetçi olan herkese içinde bulunduğu durumdan çıkmaya yardımcı olan Uzman Klinik Psikolog Hilal Aydın Özcan, kendine inanmanın ve güvenmenin değerine vurgu yapıyor.
New York tatili
New York tatiliYasa Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Sabancı’nın eşi Pınar Sabancı, New York tatiline devam ediyor.
5.05.2021Cadde
'Aslanım, prensesim, aşkım' hitapları çocuğu nasıl etkiler?
'Aslanım, prensesim, aşkım' hitapları çocuğu nasıl etkiler?Çocuklara hitap edilirken ebeveynlerin tutumu, yaklaşımı, onunla konuşma şekli ve bakışı bile çocuklar için büyük önem taşıyor. Çocukların özellikle cinsel kimlik evresi olan 3-6 yaşta ebeveynlerinden doğru mesajlar almalarının önemine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocuklara nasıl hitap edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi ve ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.
Sinirlenen çocuğu sakinleştirmenin yolları
Sinirlenen çocuğu sakinleştirmenin yollarıÇocuklarda bazen aniden sinirlenme durumu meydana gelebilir. Hırçın, inatçı davranışlar sergileyen çocuklarda sinirlilik doğuştan gelen bir yatkınlık olabileceği gibi, çevresel faktörlerden de gelişebilir. Sinirlenen çocuklarda ayrıca ağlama ve öfke nöbetlerinin de sıklıkla görülebilir. Peki, sinirlenen çocuğu nasıl sakinleştirmeliyiz? Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.
'2 babalı' problemi çözdü, torununa kavuştu
'2 babalı' problemi çözdü, torununa kavuştuAvcılar’da, Ercan Akkaş , imam nikahıyla yaşadığı Seda Kurt'u öldürünce 3 yaşındaki H.S ortada kaldı. H.S.’nin, cinayetten sonra ortadan kaybolan biyolojik babası Ercan Akkaş’tı ama nüfus kaydı, annesinin ilk eşi Özcan Kurt’un üzerineydi. O da 18 yıldır kayıptı. Bedia Akar, torununun vasiliğini almak için başlattığı hukuk mücadelesini 1,5 yıl sonra, Özcan Kurt hakkında alınan gaiplik kararı ile kazandı. Ercan Akkaş'ın bir an önce yakalanmasını isteyen Akar, “Elini kolunu sallayarak ortada dolaşmasını kabullenemiyorum. Torunum dört yaşına girmek üzere, annesini soruyor. Olanları anlayacak yaşta değil. İlerleyen zamanlarda bunları psikolog eşliğinde anlatacağız. Ama nasıl tepki göreceğiz bilmiyorum" diye konuştu.
4.05.2021Gündem
Son dakika - Bülent Uygun: Cenaze evinde düğün yapılmaz
Son dakika - Bülent Uygun: Cenaze evinde düğün yapılmazSüper Lig'in 39. haftasında konuk olduğu Yukatel Denizlispor'u 1-0 yenen Çaykur Rizespor'un teknik direktörü Bülent Uygun, zorlu ligde kümede kalmayı başardıkları için mutlu olduklarını söyledi.
2.05.2021Rizespor
Bülent Uygun: "Çok zor olan kümede kalma işini başarmış olduk"
Bülent Uygun: "Çok zor olan kümede kalma işini başarmış olduk"Süper Lig'in 39. haftasında konuk olduğu Yukatel Denizlispor'u 1-0 yenen Çaykur Rizespor'un teknik direktörü Bülent Uygun, zorlu ligde kümede kalmayı başardıkları için mutlu olduklarını söyledi.
2.05.2021Futbol
'Ameliyat olursan ölürsün' denildi, aynı anda 4 ameliyatla hayata döndü
'Ameliyat olursan ölürsün' denildi, aynı anda 4 ameliyatla hayata döndüKalp hastası olan ve gittiği her doktordan “Ameliyat olursan ölürsün ama ameliyattan başka çaren yok "denilen Vasfiye Yardım (72) aynı anda gerçekleştirilen 4 ameliyatla hayata döndü. Kalp kapağı değiştirilen, tıkalı şah damarı açılan, 3 damarına bypass yapılan ve kalp damarlarındaki fistül onarılan Yardım'ın ameliyatını gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Cengiz Köksal, operasyonun ardından ekibiyle birlikte tam 48 saat hastasının başında bekledi. Köksal, “25 yıllık hekimim, binlerce kalp ameliyatı yaptım. Ama her biri büyük bir ameliyat gerektiren bu dört riskli durumun tek bir hastada olduğu başka vaka görmedim. Literatüre girecek” dedi.
2.05.2021Gündem
Yas sürecini sağlıklı atlatabilmek için 13 yöntem
Yas sürecini sağlıklı atlatabilmek için 13 yöntemKovid-19 nedeniyle yas tutma sürecinin değiştiğini söyleyen Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, yasın sağlıklı yaşanmaması halinde sonrasında çok daha zor çözümlenecek psikolojik izler bırakabileceğini dile getirdi. Yas sürecini sağlıklı geçirmenin önemini ifade eden Bozkurt, konu hakkında bilgi verdi.
Yalnız mısınız yoksa tek başına mı?
Yalnız mısınız yoksa tek başına mı?Tek başınalık birey tarafından tercih edilirken yalnızlık ise bireyin sosyal ilişkilerinin bozulması sonucu oluşan, hoş olmayan ve seçilmemiş bir durum olarak ortaya çıkıyor. Kısa süreli, durumsal ve kronik olmak üzere yalnızlığın zaman açısından üç türü olduğunu belirten uzmanlar, yalnızlığın depresyon, kaygı, intihar, yaşam doyumu, umutsuzluk, utangaçlık, internet kullanımının fazla olması ve stres gibi faktörlerle ilişkili olduğuna dikkat çekiyor. Uzman Klinik Psikolog Gülçin Şenyuva, yalnızlık ve tek başınalık kavramları hakkında bilgi verdi.
30.04.2021İlişkiler
Çiftlere doğru iletişim tüyoları
Çiftlere doğru iletişim tüyolarıİZMİR Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli uzman psikolog Tuğçe Nur Doğan, salgın sürecinde birçok kişinin aşırı kaygı ve depresyonla mücadele ettiğine dikkat çekti.
28.04.2021Ege
Evden çalışmada tükenmişlikten kurtulmak için 5 tavsiye
Evden çalışmada tükenmişlikten kurtulmak için 5 tavsiyePandemide evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte çalışanlar arasında tükenmişlik sendromu arttı. Tükenmişlik, kişinin iş üretkenliğini azalttığı kadar fiziksel ve psikolojik sağlığını da olumsuz etkiliyor. Klinik Psikolog Prof.Dr. Ebru Şalcıoğlu, evde çalışırken ‘tükenmişlik’ten kurtulmak için ev ile iş arasına fiziksel sınır koymanın ve çalışma saatlerini sınırlandırmanın doğru olduğunu söylerek 5 öneride bulundu
28.04.2021Ruh Sağlığı
15 yaşındaki çırağa fabrikada dayak atıp, kameraya kaydeden ikili, hakim karşısında
15 yaşındaki çırağa fabrikada dayak atıp, kameraya kaydeden ikili, hakim karşısındaİstanbul Kağıthane’de 15 yaşındaki çırak E.Y’yi darp edip görüntülerini çeken iki sanık hakim karşısına çıktı. Avukatları olmayan sanıkların savunmaları alınamazken, duruşmada konuşan mağdur E.Y, olay anında sanıkların zaman zaman sebepler bularak kendisini dövdüğünü söyleyerek, “Olay günü beni eliyle dövdü. Yere yatırıp tekme ve yumrukla vurdu. O sırada Samet elinde cep telefonu ile kameraya çekti” dedi.
27.04.2021Haberler
15 yaşında çocuğu dövüp görüntüsünü çekmişlerdi! Mahkemede her şeyi anlattı
15 yaşında çocuğu dövüp görüntüsünü çekmişlerdi! Mahkemede her şeyi anlattıİstanbul Kağıthane’de 15 yaşındaki çırak E.Y’yi darp edip görüntülerini çeken iki sanık hakim karşısına çıktı. Avukatları olmayan sanıkların savunmaları alınamazken, duruşmada konuşan mağdur E.Y, olay anında sanıkların zaman zaman sebepler bularak kendisini dövdüğünü söyleyerek, “Olay günü beni eliyle dövdü. Yere yatırıp tekme ve yumrukla vurdu. O sırada Samet elinde cep telefonu ile kameraya çekti” dedi.
27.04.2021Gündem
Çocuğunuzu dijitalde kaybetmeyin!
Çocuğunuzu dijitalde kaybetmeyin!Uzaktan eğitimle uzun süre ekran karşısında kalan çocuklar, dijital dünyanın tehlikelerine maruz kalabiliyor. Bu durum çocukların yaşam rutinleri ve eğitim hayatlarının bozulmasına neden oluyor
27.04.2021Gündem
Yaşam koçu ile terapist arasında nasıl bir fark var? Uzmanı uyardı
Yaşam koçu ile terapist arasında nasıl bir fark var? Uzmanı uyardıYaşam koçları ile terapi veren uzmanların yetkinliklerini karıştıran birçok kişi var. Yaşanan hastalıklar karşısında nasıl uzman bir doktora gidiliyorsa psikolojik destek alınması gerektiğinde de kişilerin, psikolojik danışmanlar, psikologlar, psikiyatristler, klinik psikologlardan destek almaları gerekiyor. Klinik Psikolog Dr. Kahraman Güler, Türkiye'de ruh sağlığı alanının 'yaşam koçluğu' adı altında oldukça istismar edildiğini ve insanların yanlış bilgi edinmesine neden olunduğunu söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu
26.04.2021Ruh Sağlığı
‘Türk ebeveyn modeli pandemi sürecinde arttı’
‘Türk ebeveyn modeli pandemi sürecinde arttı’Pandemi sürecinin doğru yönetilmesine dikkat çeken uzmanlar, ‘Türk anne ve babalarda yüz yıllardır var olan davranış modeli pandemiyle daha da artmış oldu’ diyor
25.04.2021Gündem
“Kovid’le birlikte  danışanlarda  dramatik artış var”
“Kovid’le birlikte danışanlarda dramatik artış var”Ipsos’un araştırmasına göre Türkiye’de yaşayanların yüzde 61’i akıl ve ruh sağlığının geçtiğimiz yıla göre daha kötüye gittiğini söylüyor. Bu, araştırmada yer alan 30 ülke arasındaki en yüksek oran. Sonuçların bize neler söylediğini, akıl ve ruh sağlığımızı nasıl iyileştirebileceğimizi gönüllü online terapi hizmeti sunan Gönüllü Psikolog girişiminin uzmanlarına sorduk
25.04.2021Pazar
Antidepresan Nedir, Yan Etkileri Nelerdir? Antidepresanın Zararları Nelerdir?
Antidepresan Nedir, Yan Etkileri Nelerdir? Antidepresanın Zararları Nelerdir?Günümüzde pek çok kişinin kullandığı şeylerin başında antidepresan gelmektedir. Özellikle antidepresan pek çok kişide bazı yan etkileri ile bilinmektedir. Bundan dolayı antidepresan kullanımı ancak gerekli görüldüğü yerlerde yapılmalıdır. Antidepresan ile ilgili araştırma yapanların sayısı bir hayli fazladır. Peki antidepresan nedir? Antidepresan yan etkileri nelerdir? Antidepresanın zararları nelerdir? İşte antidepresan ile ilgili tüm detaylar.
24.04.2021Sağlık
Majör Depresif Bozukluk Nedir, Belirtileri Nelerdir? Majör Depresif Bozukluğun Tedavisi Nasıl Yapılır?
Majör Depresif Bozukluk Nedir, Belirtileri Nelerdir? Majör Depresif Bozukluğun Tedavisi Nasıl Yapılır?Günlük ve modern yaşamda birçok sebep bireylerin ruh halinin çökmesine neden olmaktadır. Özellikle yoğun iş temposu içinde olan bireylerin sık sık majör depresif bozukluk hakkında araştırmalar yaptığı bilinmektedir. Bu araştırmaların başında Majör depresif bozukluk nedir, belirtileri nelerdir? Majör depresif bozukluğun tedavisi nasıl yapılır? Gibi sorular bulunmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevabını sizler için derledik.
24.04.2021Sağlık
Doğan Cüceloğlu'nun ABD'de yaşayan oğlu, babası hakkında ilk kez konuştu
Doğan Cüceloğlu'nun ABD'de yaşayan oğlu, babası hakkında ilk kez konuştu16 Şubat'ta hayatını kaybeden psikolog ve yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nun ABD’de yaşayan oğlu Timur Cüceloğlu, babası ile yaptığı doğa yürüyüşlerini anlatan bir hatıra kitabı üzerinde çalıştığını söyledi.
24.04.2021Gündem
Öfke nöbeti geçiren çocuğa nasıl davranmak doğru olur?
Öfke nöbeti geçiren çocuğa nasıl davranmak doğru olur?Anne-babaların çocuklarıyla ilgili yaşadığı en büyük problemlerden biri de çocuklarındaki öfkeyi kontrol edememedir. Öfkelenen çocuğa karşı verilen sert tepkiler ise işleri iyice zorlaştırabilir. Peki, öfke nedir? Çocuklar neden öfkelenir? Çocuğun öfkesiyle ne zaman ilgilenilmesi gerekir? Çocuklarda öfke problemi nasıl çözülür? Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, öfke probleminin çözümüyle ilgili önemli ipuçları verdi
Deniz Baysal Yurtçu koronavirüse yakalandı
Deniz Baysal Yurtçu koronavirüse yakalandıTRT 1'de yayınlanan 'Teşkilat' dizisinin başrol oyuncularından Deniz Baysal Yurtçu'nun koronavirüs test sonucu pozitif çıktı.
20.04.2021Cadde

Benzer Haber Etiketleri

pandemiruh sağlığıçocukBülent UygunSüper Lig

Psikolog ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.