Geri Dön
EkonomiRusya ile ticaret hacmi hedefi 100 milyar dolar

Rusya ile ticaret hacmi hedefi 100 milyar dolar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kovid-19 salgınına rağmen geçen yıl Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin 22 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, “Asıl hedefimiz, Rusya ile ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaştırılmasıdır” dedi.

Rusya ile ticaret hacmi hedefi 100 milyar dolar

Hisarcıklıoğlu, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un da katıldığı “Türkiye-Tataristan İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısı”nda, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin gelişmesine çok önem verdiklerini söyledi. Rusya’nın, Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “İş insanlarımız uzun süredir Rusya Federasyonu’nda aktiftir. Bunun sonucu olarak tüm dünyayı sarsan Kovid-19 salgınına rağmen 2020’de Rusya ile ticaret hacmimiz 22 milyar dolar olarak gerçekleşti. Asıl hedefimiz Rusya ile ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaştırılmasıdır. Ticaret, enerji, müteahhitlik, yatırım ve turizm alanlarında iş birliğimiz, bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Türkiye ile Rusya arasındaki iş birliğinin genişlemesinin, Tataristan ile ilişkilerin gelişmesine de büyük katkı sağladığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, Tataristan Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’nun ekonomik açıdan en gelişmiş, en zengin ve refah seviyesi en yüksek bölgelerinden biri olduğunu vurguladı.

Tataristan’la iş birliği

Hisarcıklıoğlu, Tataristan Cumhuriyeti ile olan ikili ilişkilerin, güçlü tarihi ve iktisadi geçmişe dayandığını belirterek şöyle devam etti:

“Dolayısıyla Tataristan ile daha fazla ticaret ve iş birliği yapmak istiyoruz. Tataristan, firmalarımız için önemli yatırım merkezidir. Moskova’dan sonra Tataristan Cumhuriyeti, Rusya’da Türk firmalarının en fazla yatırım ve ticaret yaptığı bölgedir. Toplam Türk yatırımları 2.5 milyar dolar civarındadır. Tataristan’da faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketler arasında Türk firmaları ilk sırada yer alıyor. Türk müteahhitlik firmaları tarafından bu yılın mayıs sonu itibarıyla Rusya’da toplam 84 milyar dolar tutarında 2 bin 85 proje gerçekleştirilmiştir. Bu projelerden 2.5 milyar doları Tataristan’dadır.”