Ekonomi Savunma sanayiinden gövde gösterisi

Savunma sanayiinden gövde gösterisi

06.02.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Türk savunma sanayii, 4-8 Şubat 2024 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ikinci kez düzenlenen World Defense Show (WDS) Fuarı’na 63 savunma sanayii firması ile katıldı.

Savunma sanayiinden gövde gösterisi

Dünyanın dört bir yanından üst düzey resmi delegasyonların katılımı ile gerçekleşen fuar, savunma endüstrisinin kara, deniz ve hava savunma sektörlerindeki en son teknolojilerini içeriyor. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, “Biz burada Türk firmaları ve Savunma Sanayii Başkanlığı olarak ülkemizi temsil etmeye çalıştık. World Defense Show’da 63 firmayla, en çok katılım sağlayan ikinci büyük katılımcı olarak yer alan ülke konumundayız. Toplam alanın yüzde 15’ini Türk firmaları doldurdu. Alan itibari ile de en fazla alanı kullanan ülke konumundayız. Fuarın dışında gün içerisinde çeşitli toplantılar da gerçekleştirdik” dedi.

Haberin Devamı

Fırsatlar konuşuluyor

Şirketlerin fuarda çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Görgün, bunun sonucunda bazı anlaşmaların da yapıldığını ifade etti. Görgün şunları kaydetti:

“Biz de burada muhataplarımız ile görüşmeler yapıyoruz. Dünyanın değişik yerlerinden katılan, bizim de ilişki içerisinde olduğumuz ülkelerin yöneticileri ile bakanları ya da savunma sanayii başkanlığı muhataplarımız ile toplantılarımız yapılıyor. Stantlara baktığımız zaman şirketlerimiz kullandıkları alt sistemleri veya faydalı yükleri veya mühimmatları kendi ürünlerinde de sergiliyorlar. Olası fırsatlar konuşulurken toplantılara birbirlerini davet ediyorlar. Bunların olumlu sonuçlarını ilerleyen zamanlarda daha da çok göreceğiz.”