Geri Dön
EkonomiŞekerlemecilerin tercihi Demirci kestanesinde hasat başladı

Şekerlemecilerin tercihi Demirci kestanesinde hasat başladı

Türkiye'nin önemli kestane üretim merkezlerinden Manisa'nın Demirci ilçesinde özellikle şekerlemecilerin tercih ettiği kestaneler toplanmaya başlandı.

Şekerlemecilerin tercihi Demirci kestanesinde hasat başladı

Demirci'de 15 kırsal mahallede üretilen kestanenin hasadı için sabahın erken saatlerinde tarlalarına giden çiftçiler, ellerindeki sırıklarla dallardaki kestaneleri düşürüyor.

Kadınların eldivenle topladığı kestaneler, çuvallara konulduktan sonra traktörlere yüklenerek eve götürülüyor.

Evde betona serildikten sonra üzeri eğrelti otuyla kapatılan kestaneler, kozalakları kuruyunca sopalarla dövülerek kozasından ayrılıyor.

Bu yıl 650 ton rekoltenin beklendiği ilçede satışa hazır getirilen kestaneler, kilogramı 30 liradan alıcı buluyor. Kestaneler başta İstanbul, Bursa ve Ankara olmak üzere birçok yere gönderiliyor ve damarsız yapısı nedeniyle özellikle şekerleme üreticileri tarafından tercih ediliyor.

Demirci Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse, AA muhabirine, geçen yıla kıyasla kestane rekoltesinde bu yıl yüzde 20'ye yakın artış beklediklerini belirterek, "Bu yıl rekoltemiz arttı. 650 ila 700 tona yakın bir rekolte bekliyoruz. Geçen yılki rekoltemiz 550 ton civarındaydı. Özellikle geçen yılın üzerine bu yıl yeni kestane fidan dikimleri yapıldı." dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının bölgedeki üreticiyi sertifikalı fidanlarla desteklediğini vurgulayan Köse, şunları kaydetti:

"Demirci'de rakımı yüksek olan Çanakçı, Mahmutlar, Rahmanlar, Bardakçı, Söğütçük, Yarbasan, Minnetler, Kargınışıklar başta olmak üzere 15 kırsal mahallemizde üretim yapılıyor. Dışarından kestanemize büyük bir talep var. İstanbul, Bursa ve Balıkesir'den alıcılar yoğunluklar alım yapıyorlar. Damarsız bir kestane olduğu için şekerlemeciler tarafından da yoğun ilgi görüyor."

Çanakçı Mahalle Muhtarı Hasan Sarıkaya da bu yılki kestane fiyatlarından memnun olduklarını dile getirerek, "Geçen yıl 20 liradan sattık. Bu yıl 25 ila 30 lira gibi bir fiyat alıyoruz. Demirci kestanesi yurt içi pazarlarda da yoğunlukla satılıyor." ifadelerini kullandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni ekonomi modelini tek tek anlattıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamada, "Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz.' dedi. Erdoğan yıl sonu büyüme rakamlarına dair, "Beklentimiz, 10'u bulacağız. Bizim tahminimiz asgari 10 ama üzerine de çıkabilir." bilgisini paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler